Последни написи

„Зголемено предупредување“: Американските авиони го соборија четвртиот летечки објект за осум дена

Американски борбен авион собори „неидентификуван објект“ над езерото Хурон во неделата по наредба на претседателот Џо Бајден. Тоа беше четврто вакво соборување во последните осум дена и последен воен напад во вонредниот синџир на настани над воздушниот простор на САД за кој официјалните лица на Пентагон веруваат дека нема мирнодопски намери.

Дел од причината за повторените соборувања е „засилената тревога“ по шпионскиот балон од Кина што се појави над воздушниот простор на САД кон крајот на јануари, рече генералот Глен Ван Херк, шеф на НОРАД и Северната команда на САД.

Оттогаш, борбените авиони минатата недела исто така соборија објекти над Канада и Алјаска. Претставници на Пентагон изјавија дека тие не претставуваат закани за безбедноста, но малку се знаело за нив.

„Повнимателно го проверувавме нашиот воздушен простор на овие надморски височини, вклучително и подобрување на нашиот радар, “, рече помошник-секретарот за одбрана за домашна одбрана Мелиса Далтон.

Американските власти јасно ставија до знаење дека постојано ги набљудуваат непознатите радари и не е невообичаено да се затвори воздушниот простор како мерка на претпазливост за нивно оценување.

Пред осум дена, авионите Ф-22 го соборија големиот бел балон што со денови се движеше над САД на надморска височина од околу 60.000 стапки. Официјалните лица веднаш ја обвинија Кина и рекоа дека балонот е опремен да детектира и собира разузнавачки сигнали и дека може сам да маневрира. Претставници на Белата куќа изјавија дека подобрените способности за надзор помогнале тој да биде откриен.

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека балонот е без екипаж и бил цивилен метеоролошки воздушен брод кој излетал од курсот. Пекинг рече дека САД „претерано реагирале“ со тоа што го собориле.

Во петокот, северноамериканската команда за воздушна одбрана откри и собори објект во близина на ретко населениот Дедхорс, Алјаска.

Подоцна истата вечер, NORAD откри втор објект, кој лета на голема надморска височина над Алјаска, изјавија официјални лица. Влезе во канадскиот воздушен простор во саботата и беше над Јукон,  кога беше наредено тој да биде соборен од премиерот Џастин Трудо.

Во двата инциденти, објектите летале на околу 40.000 стапки. Објектот во неделата летал на 20.000 стапки.

Случаите ги зголемија дипломатските тензии меѓу Соединетите Држави и Кина, покренаа прашања за степенот на американското следење на Пекинг и поттикнаа критики од републиканските пратеници за одговорот на администрацијата.

Извор Еуроњус

Подготви А.В

Извор: novatv.mk

Latest Posts

Не пропуштај