More

  Запорижја под најголем ракетен напад од почетокот на војната, тревога за воздушен напад во повеќето региони на Украина

  Во раните утрински часови денас, петок, 10 февруари, во повеќето региони на Украина беше активирана тревога за воздушен напад, пренесува Укринформ според платформата за предупредување за воздушен напад. Во Кијив и Кијевската област алармот се вклучи во 4 часот по локално време..

  Руските агресори повторно го нападнаа Запорижја во текот на ноќта, лансирајќи го најголемиот напад со ракетни проектили од почетокот на целосната инвазија, изјави секретарот на градскиот совет, Анатолиј Куртиев, пренесува Укринформ.

  Седумнаесет дојдовни проектили беа пријавени во областа во рок од само еден час, насочени кон објекти од енергетската инфраструктура. Во моментов се проверуваат информациите за штетите и жртвите.

  „Тоа е сè што оваа армија ѓубриња е способна – да гранатира град заспан и да ја погоди нашата инфраструктура. Но, нема да не скршат. Ќе го поминеме ова“, напиша Куртиев.

  Како што беше објавено претходно, во текот на ноќта во петокот, руските агресори, исто така, го погодија Харкив, гаѓајќи ги критичните инфраструктурни објекти. Можно е да има прекини во снабдувањето со електрична енергија, вода и топлинска енергија во градот, предупредија локалните власти.

  Во раните утрински часови денас, петок, 10 февруари, во повеќето региони на Украина беше активирана тревога за воздушен напад, пренесува Укринформ според платформата за предупредување за воздушен напад.

  Во Кијив и Кијевската област алармот се вклучи во 4 часот по локално време.

  Генерално, воздушна тревога е објавена во повеќето региони на Украина, освен Одеса и западните региони на земјата.

  Во меѓувреме, шефот на Регионалната воена управа на Харков, Олех Синиехубов, ги потврди извештаите за руските напади во регионот и ги повика граѓаните да останат во засолништа.

  Според привремените извештаи, напаѓачите користеле ракети С-300.

  Како што јави јавниот сервис PBC:UA, експлозии одекнаа во Днипро и Запорижја.

  Причините за експлозиите не се пријавени.

  Според првичните информации, во наведените градови била активна противвоздушна одбрана.

  Од жителите беше побарано да останат во засолништа во текот на периодот на тревога за воздушни напади.

  Подготви: Д. Мишев

  Извор: civilmedia.mk

  Exit mobile version