Последни написи

Мрачен данок на инвазијата – Русија веќе има 200.000 ранети и убиени во Украина

Москва испраќа слабо обучени регрути, вклучително и осуденици, на првите борбени линии во источна Украина за да го отворат патот за поискусни борци.

ВАШИНГТОН – Бројот на убиени и ранети руски војници во Украина се приближува до 200.000, што е силен симбол за тоа колку лошо помина инвазијата на претседателот Владимир Путин,според американските и другите западни претставници

Иако официјалните лица предупредуваат дека жртвите е тешко да се проценат, особено затоа што се верува дека Москва рутински ги пребројува мртвите и повредените во војната, тие велат дека колежот од борбите во и околу источниот украински град Бахмут и градот Соледар многу го зголеми веќе тешкиот данок.

Со оглед на тоа што Москва очајна за голема победа на бојното поле и смета дека Бахмут е клучот за заземање на целата област на источен Донбас, руската војска испрати слабо обучени регрути и поранешни осуденици на фронтот, директно на патот на украинските гранатирања и митралези. Резултатот, велат американските власти, е стотици војници убиени или повредени дневно.

Руските аналитичари велат дека загубата на животи веројатно нема да значи одвраќање на воените цели на Путин. Тој дома нема политичка опозиција и војната ја означи како борба со која се соочи земјата во Втората светска војна, кога загинаа повеќе од 8 милиони советски војници. Американските функционери рекоа дека веруваат оти Путин може да издржи стотици илјади жртви во Украина, иако поголем број може да ја намали неговата политичка поддршка.

Тешко е да се утврдат и бројките на украинските жртви, со оглед на неподготвеноста на Киев да ги открие сопствените загуби за време на војната. Но, во Бахмут, стотици украински војници беа ранети и убивани секојдневно, исто така, рекоа официјални лица. Подобро обучените пешадиски формации се чуваат во резерва за да се заштитат, додека помалку подготвените трупи, како што се оние во единиците за територијална одбрана, се чуваат на линијата на фронтот и го носат најголемиот дел од гранатирањето.

Последната проценка на јавната администрација на Бајден за жртви дојде во ноември минатата година, кога генералот Марк Мили, претседател на Здружениот Генералштаб, рече дека повеќе од 100.000 војници од секоја страна биле убиени и ранети од почетокот на војната. Во тоа време, официјалните лица приватно рекоа дека бројките се поблиску до 120.000.

„Би рекол дека сега е значително над 100.000“, рече генералот Мили на прес-конференција минатиот месец во Германија, додавајќи дека руската бројка вклучува „редовна војска, а исто така и нивните платеници во групата ‘Вагнер’“.

A Ukrainian serviceman fires a mortar on a front line, as Russia’s attack on Ukraine continues, in Zaporizhzhia region, Ukraine November 16, 2022. REUTERS/Stringer TPX IMAGES OF THE DAY

На два состаноци минатиот месец меѓу високи воени и одбранбени функционери од НАТО и партнерските земји, официјални лица изјавија дека борбите во Донбас се претвориле во, како што рече еден од нив, мелница за месо.

На норвешката телевизија на 22 јануари, генералот Еирик Кристоферсен, шефот на одбраната на Норвешка, рече дека проценките се оти Русија претрпела 180.000 мртви и ранети, додека Украина имала 100.000 убиени или ранети во акција заедно со 30.000 цивилни жртви. Генералот Кристоферсен, во е-пошта до „Њујорк тајмс“ преку неговиот портпарол, рече дека има „голема несигурност во врска со овие бројки, бидејќи никој во моментот не може да даде добар преглед. Тие можат да бидат и пониски или дури и повисоки“.

Високи американски претставници оваа недела изјавија дека веруваат дека бројот за Русија е поблиску до 200.000. Тој биланс, за само 11 месеци, е осум пати поголем од американските жртви во две децении војна во Авганистан.

Бројките за Украина и Русија се проценки засновани на сателитски снимки, пресретнувања на комуникациите, социјални медиуми и медиумски извештаи на терен, како и официјални извештаи од двете влади. Утврдувањето прецизни бројки е исклучително тешко, а проценките варираат, дури и во рамките на американската влада.

Висок американски воен претставник минатиот месец ја опиша борбата околу Бахмут како дивјачка. Двете страни разменуваа по неколку илјади куршуми артилериски оган секој ден, додека приватната воена компанија „Вагнер“, која беше централна во руските обиди таму, во суштина почна да ги користи регрутираните осуденици како топовско месо, им рече официјалниот претставник на новинарите. Тој зборуваше под услов да остане анонимен за да разговара за оперативните детали.

Осудениците го презедоа најголемиот удар на украинскиот одговор, додека поискусните борци на групата влегоа зад нив за да освојуваат терен, рече официјалниот претставник. Според високи американски воени и одбранбени претставници, „Вагнер“ регрутирал околу 50.000 војници да се борат во Украина.

Илјадници осуденици се убиени, загуба на животи што ги шокираше американските власти, кои велат дека стратешката вредност на Бахмут едноставно не е во согласност со цената што Русија ја плати.

Во интервјуто во вторникот, висок официјален претставник на одбраната укажа на безброј проблеми во руското воено снабдување и тактички проблеми за да ги објасни руските тактики. На Русија ѝ снемува артилерија, а и муниција исто така. Така, Москва го надополнува тој дефицит со испраќање осуденици во бранови на места како Бахмут и Соледар, губејќи стотици луѓе дневно.

Руската војска ја следи тактиката на „Вагнер“ и намерно ги користи слабо обучените трупи за привлекување и исцрпување на украинскиот оган, изјавија високи американски воени и одбранбени претставници.

Кусти Салм, заменик-министер за одбрана на Естонија, на брифинг со новинарите во Вашингтон минатата недела, рече дека руските жртви се високи делумно поради употребата на осуденици на линијата на фронтот во Бахмут.

„Во оваа конкретна област, Русите вклучија околу 40.000 до 50.000 притвореници или затвореници“, рече Салм. „Тие се борат против регуларни војници, луѓе со семејства, луѓе со редовна обука, вредни луѓе за украинската војска“.

„Значи, курсот за размена е неправеден“, додаде тој. „Не е еден на еден затоа што за Русија затворениците се потрошен материјал. Од оперативна перспектива, ова е многу нефер за Украинците и паметен тактички потег од руската страна“.

Москва со децении, ако не и со векови ги фрли луѓето што ги смета за потрошен материјал во битки. За време на Втората светска војна, Јосиф Сталин испрати близу еден милион затвореници на фронтот. Борис Соколов, руски историчар, во текстот наречен „Резервите Гулаг“ во руското опозициско списание „Грани.ру“ опишува дека дополнителни еден милион „специјални доселеници“ – депортирани и други кои советската влада ги сметала за граѓани од втор ред – исто така биле принудени да се борат за време на Втората светска војна.

„Во суштина, не е важно колку се големи руските загуби, бидејќи нивниот вкупен човечки ресурс е многу поголем од оној на Украина“, рече не вреди ништо. Загинатиот војник, пак, е херој, без разлика како загинал. Сите изгубени војници може да се заменат, а бројот на загуби нема да го префрли јавното мислење против војната“. (Њујорк тајмс)

Извор: nezavisen.mk

Latest Posts

Не пропуштај