Последни написи

Германскaта комесарка за антидискриминација мета на критики поради „аријанизација“ на комеморацијата за Холокаустот

Ферда Атаман, контроверзната германска комесарка за антидискриминација, се соочува со критики затоа што ги спомнала само ЛГБТ+ жртвите на холокаустот, без да ги спомене шесте милиони Евреи кои беа убиени од германскиот националсоцијалистички режим, на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пишува The Jerusalem Post.

Ферда Атаман, комесарката за антидискриминација на германската федерална влада, во четвртокот издаде соопштение за печатот во кое се пофали дека „Германија конечно покажува почит кон квир-жртвите на националсоцијализмот“ по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот во петокот.

Рабинот Абрахам Купер, вонреден директор на Центарот Симон Визентал, за The Jerusalem Post во петокот изјави:

„Денес е 27 јануари, годишнината од ослободувањето на Аушвиц, најголемото место за убивање Евреи во историјата. Несфатливо е функционер во демократија што дава изјава за важноста на меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот да избере да го испушти прво и основното повикување на 6-те милиони еврејски жртви на конечното решение. Таквата изјава да биде дадена од германски функционер е повеќе од бледо.

Атаман е исто така на удар на Хенрик М. Бродер, германски еврејски писател на коментари за дневниот  лист Die Welt. Бродер напиша на веб-страницата Die Achse des Guten (Оската на доброто) дека:

„Атаман не кажува ни збор за приближно еден милион Евреи (и секако и женски Евреи) кои беа пренесени од живот во смрт во Аушвиц. Таа ја аријанизира комеморацијата. И практикува историско погрешно претставување“.

Бродер, водечки германски експерт за современиот антисемитизам, кој сведочеше во Бундестагот на оваа тема, во својот зајадлив стил додаде дека:

„Синтите и Ромите убиени од нацистите, чиј број се проценува на 200.000 до 500.000, исто така не вредат ниту збор. од г-ѓа Атаман. Зарем не се доволно “квир“?“.

Германскиот историчар, историчар Александар Зин, кој ја истражува историјата на прогонот на хомосексуалците во националсоцијализмот, изјави за Die Welt дека зборувањето за „квир жртви на националсоцијализмот“ е „глупост“ и предупредува да не се „извиткува историјата со цел да се зафати престиж што доаѓа со припадноста на прогонувана група“. The Post испрати барање за изјава до германскиот федерален комесар за борба против антисемитизмот и обезбедување безбедност за Евреите, Феликс Клајн и до Атаман.

Германската авторка и академик Силке Киршник. објави напис на нејзината веб-страница во петокот, тврдејќи зошто Атаман не е способна да биде комесар за антидискриминација за Германија.

Таа напиша дека „да се даде официјална изјава на овој ден без да се спомене збор за убиените Евреи е грешка. Особено ако го правите ова како Ферда Атаман во официјално својство на федерален комесар за антидискриминација“.

Атаман, која е родена во југозападниот германски град Штутгарт од родители со турско потекл, уште при изборот за комесар за антидискриминација на германската федерална влада, ја следат низа контроверзи. Таа во нејзините текстови тврдеше дека терминот „Kartoffel“ (компир), кој на моменти го користат некои имигранти како навреда за Германците, не е дискриминаторски, што предизвика бес кај нејзините критичари. Таа рече дека терминот „е меѓународно сакан зеленчук и „безопасен“ и „симпатичен“.

Дојче Веле посочува низа авторски текстови со критики за изборот на Атаман кои се појавија во германските медиуми, при што германско-израелскиот писател Ахмад Мансур, во дневниот весник Тагесшпигел ја нарече нејзината номинација „именување за откажување на културата и поделба на општеството“,

Во весникот Берлинер цајтунг, Масуд Реза, експерт за образовна политика за самонаречената либерална џамија Ибн Рушд-Гете во Берлин, ја обвини Атаман дека кажува анегдоти наместо да се фокусира на позначајни примери на секојдневниот расизам и дека „секогаш ги меша имигрантите со Муслимани“, особено оние од Турција или од арапскиот свет.

Во извештајот на library.fes.de за „Мејнстримот и десничарската исламофобија“ под покровителство на Фридрих Еберт Штифунг, се наведува изјавата на поранешниот главен уредник на Билд, Џулијан Рајхелт, во обид да го спречи нејзиниот избор како германски комесар за антидискриминација. Ова чувство го споделија и истакнати личности во ЦДУ, весникот Билд, АфД и ФДП.

Рајхелт ја означи Атаман како „муслимански расист“:

„Ферда Атаман е муслимански расист. Да, има и тоа.Често, всушност. Политичкиот ислам е најголемото расистичко движење во светот. И не, ако некој таков го прави тоа, тогаш не припаѓаат во канцеларијата на комесарот за антирасизам. Особено не со гласовите од ФДП“.

Централно место во критиките на Атаман беше колумната што таа ја напиша во 2020 година за Spiegel Online ). Во колумната, таа го употребува злогласниот термин „Нафри“, внатрешен акроним што го користи германската полиција за да ги идентификува мажите од „Северно – африканско“ потекло, кое беше широко распространето во соопштенијата за последиците од извршените дела на сексуално насилствоод емигранти во Германија

И други германските комесари задолжени за борба против дискриминацијата и антисемитизмот беа вмешани во антисемитистички скандали со текот на годините. The Post овој месец објави за наводно „антиизраелскиот“ државен службеник Мајкл Блуме, кој е назначен да се бори против антисемитизмот во германската покраина Баден-Виртемберг, за кого германскиот суд во Хамбург пресуди декаможе да се смета за антисемитист поради неговите антиеврејски и антиизраелски коментари.

Блумe ја спореди германската еврејска активистка против БДС, Малка Голдштајн-Волф со нацистичкиот масовен убиец Адолф Ајхман и го нарече Орде Вингејт, еден од основачите на ИД, „воен злосторник“. Блуме, исто така, ги означи германските Евреи „десничарски екстремисти“ без докази. ИД го критикуваше нападот на Блуме врз Орде Вингејт минатата година. Имаше повици Блуме да поднесе оставка или да биде отпуштен од 2019 година, вклучително и од главниот ловец на нацисти во Визентал Центар, Ефраим Зуроф, кој за The Post во 2019 година изјави дека Блуме треба да поднесе оставка.

Втор случај на обвинувања за антисемитизам  против германски комесар кој треба да се бори против еврејската омраза го вклучува поранешниот германски протестантски епископ Герхард Улрих во северната германска покраина Шлезвиг-Холштајн, кој според Центарот Визентал, одржувал антисемитски проповеди.

Свештеникот го критикуваше Израел дека води војна против палестинскиот тероризам во името на Бога, велејќи: „Затоа не можеме да прифатиме кога модерна држава се повикува на овој Бог и неговите ветувања кога се води војна“.

Улрих ја спореди безбедносната бариера на Израел, која во голема мера ги намали палестинските терористички напади, со сега непостоечкиот Берлински ѕид изграден од источногерманската комунистичка држава.

„Тука гледаме ѕид кој е значително повисок од Берлинскиот ѕид и знаеме дека ѕидовите никогаш не донесе мир. Во Хеброн добивме впечаток дека таму се создава терор наместо да се надмине“.

Улрих во 2017 година изјави :

„На состанокот со членовите на Лутеранската светска федерација во Израел-Палестина во ноември, можевме да доживееме како времето на окупација тежи врз луѓето, ги деформира душите, ја ограничува слободата; како граничните контроли ги деградираат луѓето и како сето тоа раѓа ново насилство“.

Улрих ја префрли одговорноста за конфликтот на Блискиот Исток врз Израел, тврдејќи:

„Името „Израел“ е оптоварено со ужасот и бедата на оваа војна на Блискиот Исток.

Центарот Визентал го повика Улрих да поднесе оставка поради неговиот придонес во поттикнувањето на еврејската омраза низ годините во Германија. Улрих одби да поднесе оставка. Иако Еврејските заедници во Шлезвиг-Холштајн издадоа изјави за негова поддршка, произраелските Германци го критикуваа Улрих како несоодветен да биде комесар задолжен за борба против антисемитизмот.

Подготви: Д. Мишев

Latest Posts

Не пропуштај