Последни написи

Победа за слободата на печатот на Филипини – ослободителна пресуда за нобеловката Марија Реса и нејзината новинска агенција Раплер

Добитничката на Нобеловата награда за мир Марија Реса и нејзината новинска агенција Раплер, денес беа ослободени од обвиненијата за даночно затајување, за кои рече дека се меѓу мноштвото правни случаи што ги користел поранешниот филипински претседател Родриго Дутерте за да се обиде да го запре критичкото известување.

Од CNBC пренесуваат дека филипинскиот Апелациониот суд пресуди дека обвинителите не успеале да докажат дека Реса и Раплер избегнале плаќање данок во четири случаи, откако го подигнале капиталот преку партнерства со двајца странски инвеститори.

„Ослободителната пресуда на обвинетиот се заснова на наодите на судот дека обвинетите не го извршиле кривичното дело“, се вели во својата одлука на судот.

Раплер ја поздрави судската одлука како триумф на фактите над политиката.

„Му благодариме на судот за оваа праведна одлука и за признавањето дека измамничките, лажни и слаби обвиненија поднесени од Бирото за внатрешни приходи немаат никаква основа“, се вели во соопштението на Раплер и додава дека несакана одлука би имала далекусежни последици и на печатот и на пазарите на капитал.

„Денес победуваат фактите, победува вистината, победува правдата“, ја цитира Раплер изјавата на Реса по објавувањето на пресудата.

Инаку, Реса ја доби Нобеловата награда со рускиот новинар Дмитриј Муратов во 2021 година за борба за опстанок на нивните новински организации, пркосејќи им на напорите на владите да ги затвори. Двајцата беа почестени за нивните напори да ја заштитат слободата на изразување, што е предуслов за демократија и траен мир.

Даночните обвиненија против Реса и Раплер произлегоа во 2018 година од посебното обвинение на Комисијата за хартии од вредност, дека веб-страницата на новинската агенција Раплер добивала средства од странски инвеститори, така што ја прекршила уставната одредба, која забранува странска сопственост и контрола на филипинските медиумски компании.

Филипинската комисија потоа нареди затворање на Раплер врз основа на тврдењето, кое таа го негираше и поднесе жалба велејќи дека е новинска компанија во целосна сопственост и контролирана од Филипинци.

„Ниту една добивка или приход не е остварена од обвинетите во предметните трансакции“, соопшти судот.

Раплер, основана во 2012 година, беше една од неколкуте филипински и меѓународни новински агенции, кои критички известуваа за бруталната акција на Дутерте против нелегалните дроги што остави илјадници мртви, а тоа беа претежно ситни криминалци осомничени за дрога. Раплер известуваше и за справувањето на Дутерте со коронавирусот, за долготрајните заклучувања наметнати од полицијата, како и за продлабочената сиромаштија, која предизвика една од најлошите рецесии во земјата.

Подготви: А.Р.

Извор: frontline.mk

Latest Posts

Не пропуштај