Последни написи

Руската армија го опустошува украинското културно наследство

Меѓу воените злосторства извршени од руските окупатори во Украина, посебна улога играат злосторствата против културното наследство. Уништување на локации на наследство, артилериски напади врз образовни и културни објекти, грабежи на музеи и архиви…

Бројот на снимени епизоди и сведоштва на вработени во погодените објекти докажува дека не се работи за изолирани случаи, туку за намерна тактика, го пренесува Укринформ извештајот на Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност на Украина.

Историските споменици се на нишан на непријателот поради нивната волја да го уништат украинскиот идентитет. Затоа, дејствијата на агресорот може да се гледаат како елемент на злосторството и геноцид врз украинскиот народ.

Од почетокот на декември 2022 година, Министерството за култура и информативна политика го документирало уништувањето или оштетувањето нанесено на повеќе од 1.100 објекти од културната инфраструктура. Меѓу нив има повеќе од 550 места на културно наследство. Овие статистички податоци претежно вклучуваат споменици на архитектурата, музеи, училишта, универзитети и културни центри во регионите Доњецк, Миколаев, Луганск, Харков, Суми, Керсон, Чернихив, Запорожје и Киев. Згора на тоа, Русите систематски ги ограбуваат музеите на заробените територии.

„Веројатно имаме работа со најголемиот грабеж на музејски збирки од Втората светска војна. Меѓутоа, се занимаваме и со најголемата евакуација на колекции од Втората светска војна“, рече министерот за култура и информатичка политика, Александар Ткаченко.

Центарот за стратешка комуникација потсетува на најгрозоморните злосторства што руските сили ги извршиле против украинската култура.

1. Регион Харков: уништен музеј Хрихори Сковорода

Ноќта на 7 мај, руската артилерија го погоди музејот во селото Сковородинивка во Золочивската хромада во регионот Харкив. Во пожарот сериозно е зафатена куќата на Андриј Коваливски, каде што престојувал филозофот. Уништената зграда не е само музеј, туку и споменик на архитектурата од 18 век.

Со удар на Сковородинивка, Русите на свој начин им го „честитаа“ на Украинците 300-тиот роденден на филозофот. Токму овој музеј, на чија територија се наоѓа гробот на Сковорода со легендарниот натпис „Светот се обиде да ме фати, но не можеше“, доби централна улога во одбележувањето на годишнината. Но, поради руската инвазија, агендата на настанот мораше значително да се намали.

Непријателот не успеа да ја уништи изложбата на локацијата и таа да отиде во заборав. Според министерот, највредните експонати биле однапред однесени на побезбедно место.


За чудо, преживеаниот споменик на Хрихори Сковорода, кој стана симбол на непобедливоста на Украинците, беше еден од централните експонати на изложбата „Светот на Сковорода“, посветена на 300-годишнината од украинскиот гениј, одржана во „Украинската куќа“. “ во Кијив.

2. Регионот Херсон: опустошени музеи

Херсон е единствениот регионален центар на Украина што Русите успеаја да го заземат веднаш по инвазијата во февруари 2022 година. Неговото ослободување јасно ја покажа иднината што напаѓачите ја подготвуваа за окупираните територии. Заедно со масовните погребувања и мачења, кои се применуваат вклучително и на децата, украинските сили открија опустошени и ограбени музеи.

Русите го украдоа музејскиот фонд на музејот за уметност Олексиј Шовкуненко Херсон, на Регионалниот локален музеј во Херсон и на уметничката галерија Алберт Хавџински во Нова Каховка.

На окупираниот Крим беа однесени збирки иконографија од 17-20 век, украински слики од 19-20 век, особено 297 сликарски и графички дела од Гавџински, како и дела од современи уметници. Некои украдени слики завршија во изложбата на Централниот музеј во Таврида.

Фото: Херсон уметнички музеј

Временската рамка на еден од дејствијата на грабежите, според сведоштвата на вработените во музејот за уметност Олексиј Шовкуненко Херсон е следна: три камиони и училишен автобус натоварени со плен ја напуштија територијата на музејот за само еден ден, 1 ноември 2022 година. Следниот ден тргнаа уште два камиони. На 3 ноември, остатоците биле подигнати со автобус. Според прелиминарните проценки, станува збор за околу 15.000 експонати.

Од Регионалниот локален научен музеј во Керсон, окупаторите однеле збирки монети, оружје, сарматски украси од советско време и Руската империја, антички мебел од 18-19 век, колекција на икони, слики и целиот дел од изложбата со археологија, која го формираше јадрото на колекцијата.

Регионалната архива и научната библиотека именувани по Олес Хончар исто така се соочија со тажна судбина. Окупаторите украле архивски документи и збирки на предреволуционерни публикации.

3. Мариупол: воздушен напад врз локален театар и ограбена катедрала

За време на одбраната на Мариупол, која траеше речиси три месеци, опколениот град претрпе огромно уништување. Руските напаѓачи методично уништуваа крична инфраструктура, комунални објекти, цивилни домови, како и социјална и културна инфраструктура.

Зградата на Драмскиот театар во Донецк, уништена од воздушен напад, покрај која беше направен огромен натпис „Деца“ на руски за нивните пилоти да бидат свесни за засолништето на децата, стана еден од симболите на руските воени злосторства. Повеќето од децата што се криеја таму беа убиени во нападот, заедно со нивните родители.

Во мај, Русите ги расчистија урнатините и закопаа стотици тела (точниот број на жртви не е утврден) во неименувани гробници во Манхуш.

Според локалните украински власти, руските напаѓачи ги однеле сите вредни експонати од Музејот за локална култура и Уметничкиот музеј Куинџи во Мариупол. Оригиналните слики на Аркип Куинџи и Иван Аивазовски се исто така украдени.

Подоцна, за време на понатамошни непријателства во Мариупол, беа опустошени музејот за локална историја, музејот на уметност и изложбената сала именувана по Аркип Куинџи.

Преостанатите експонати, иако „обновата на Мариупол“ стана една од клучните теми на руската пропаганда, беа пренесени во окупираниот Донецк. Нивната понатамошна судбина, особено онаа на сликите на Иван Аивазовски, Тетиана Јаблонска и Микола Дерехус, останува непозната.

Фото: Градскиот совет на Мариупол

Катедралата Свети Петро Мохила на Православната црква на Украина била ограбена од руските окупатори, а збирка украински книги била запленета и запалена во дворот на црквата. Библиотеката содржела неколку уникатни копии на изданија на украински јазик, кои сега се изгубени засекогаш.

Катедралата Свети Петар Мохила и црквата Успение на Марија на Православната црква на Украина во Мариупол се насликани со традиционални украински слики. Ова е прва црква во светот со оваа големина (вкупната површина на сликата е 500 линеарни метри), насликана во стилот на „Петрикивка“. Храмот е вклучен во Книгата на рекорди на Украина.

4. Чернихив: Музеј на антиквитети Тарновски

Во март, руските војници ја нападнаа куќата на Васил Тарновски во Чернихив – споменик на архитектурата од 19 век. Во оваа историска зграда се наоѓаше Музејот на украинските антиквитети, основан во 1896 година, подоцна историскиот музеј Чернихив, а од 1980 година – младинска библиотека. Зградата и поставката на историскиот музеј беа исто така погодени од руско гранатирање.

5. Тростианец: Градината Леополд Кениг

Русите го уништија архитектонскиот споменик од национално значење кога се повлекоа од регионот Суми во април – куќата на управителот на имотот Кениг. Во градината се наоѓаше локалниот историски музеј, галерија со слики и музеј на чоколада. Помалку настрадаа главната палата и најпознатиот дел од градината – Кружниот двор. Окупаторите уништија единствена библиотека, која содржеше повеќе од 15.000 книги.


6. Кијив регион: музеј Марија Примаченко

За време на офанзивата на Русите врз Кијив во февруари, музеј во Иванкив беше под руска артилериска стрелба, а таму беа изложени повеќе од дваесетина дела на светски познатата уметница, претставник на „наивната уметност“, Марија Примаченко. Дел од колекцијата веќе беше во Кијив, а дел беше спасен од запалениот музеј од локалното население.

7. Регион Доњецк: дрвен скит на Свјатохирската лавра

Скитот на Свјатохирската Лавра изгоре како резултат на руско гранатирање за време на непријателската офанзива во регионот на Доњецк. Скитот на сите светци е изграден во 1912 година. Ова е еден од најдобрите примери за наследување на архитектурата на дрвениот храм. Храмот првпат бил уништен од болшевиците во 1947 година и бил обновен во раните 2000-ти. Се сметаше за споменик на дрвена архитектура и беше најголемата дрвена црква во Украина.


8. Мелитопол: грабеж на скитското злато

Руските окупатори го ограбиле локалниот историски музеј во окупираниот регион Мелитопол во Запорижј. Украдена е колекција од скитско, хунско и сарманско злато, сребрени монети од богатството Духобор и историско оружје. Вработените во музејот се обиделе да ја сокријат колекцијата. Меѓутоа, еден локален соработник, кој бил назначен за „директор“ на институцијата, му раскажал на непријателот за богатствата. Засега не е позната судбината на експонатите.

 

9. Харкив: историски градби во центарот на градот

На 1 март, за време на битката за Харкив, Русите истрелаа два ракети Калибр врз зградата на регионалната државна управа и регионалниот совет. Во нападот загинаа 29 лица.

За две недели, ракетен напад уништи соседен станбен блок – локален архитектонски споменик.

Палатата на трудот (претходна сопственост на осигурителната компанија „Русија“), една од архитектонските знаменитости на Харков, беше погодена од непријателски проектил на 2 март. Покривот се урнал, прозорците биле скршени, а ѕидовите биле оштетени. За време на гранатирањето, беа погодени и фасадите на зградата на градскиот совет и катедралата Успение од 18 век, која се наоѓа во близина.

На 29 март, непријателски проектил погоди стара противпожарна станица на Полтава. Изградена е во 1887 година, а противпожарната кула – 40 години порано. Долго време беше највисоката зграда во Харков и до неодамна се издигна над ниските згради на Залопан.

Најголем број уништени архитектонски споменици во Харкив има во централниот дел на градот.

Севкупно, руските окупатори уништија и оштетија повеќе од сто архитектонски споменици во Харкив и околината.

10. Житомирски регион: Црква на Рождеството на Пресвета Богородица

Ова е уште еден архитектонски споменик од национално значење уништен од руските окупатори. Изграден во 1862 година, дрвениот храм преживеа две светски војни, за потоа да биде зафатен од пламен по рускиот артилериски напад на почетокот на март.

11. Регионот Запорижја: Камјана Мохила (Камена гробница)

Кон крајот на април, руската војска ја минираше територијата во близина на Камјана Мохила, уникатен споменик за геологија и археологија од светско значење, лоциран во регионот Запорижја во близина на Мелитопол. Споменикот Камјана Мохила е култен комплекс, единственото место во цела Источна Европа каде што се зачувани пештерски слики од доцниот палеолит до средниот век. Ридот брои околу 3.000 плочи, под кои има 65 гротла и пештери, богато покриени со петроглифи. Од 2006 година, археолошкиот комплекс Камјана Мохила е на прелиминарната листа на светско наследство на УНЕСКО, барајќи право да биде вклучен во главната листа на светско наследство на УНЕСКО.

12. Крим: Палатата на Бахчисарај Кан

Русите го демонтираа покривот и ансамблот од обоени витражи на Златниот кабинет, заменувајќи го античкиот покрив со модерна покривка, односно бришејќи ја националната меморија. Таканаречената „реставрација“ на палатата Кан започна во 2016 година. Тоа е чин на вандализам и злоупотреба на историјата на народот, кој и покрај колосалниот притисок, репресијата и другите форми на агресија, му ја покажува на светот посветеноста на принципите на демократијата, територијалниот интегритет на Украина, човековите права и волјата да се постигне слобода со ненасилни методи.

Палатата во Бахчисарај е уникатен архитектонски споменик на кримските Татари, што е доказ за постоењето, развојот и етногенезата на Кримските Татари на оваа територија.

Руската агресија покажа дека Кремљ се обидува да ја уништи не само украинската државност, туку и украинскиот идентитет. Војната против културното наследство е дел од овој напор. Русите практикуваат тактика на изгорена земја, не грижејќи се за можни жртви и уништување, и вршат терористички напади врз цивилни објекти. Меѓу нив, особено на почетокот на инвазијата, имало многу споменици на културата. Војната нанесува огромна штета на археолошкото наследство: цели културни слоеви можат да бидат уништени среде непријателствата.

Русите го третираат културното наследство како колонизатори, уништувајќи го она што не можат да го искористат во свои интереси, особено за да ја промовираат сопствената визија за „големата руска култура“.

За украинските споменици, тие имаат ограничен список на сценарија:

– расчистување на културниот терен за да го заменат со свое и да тврдат дека таму претходно,без Русија немало „ништо“;

– присвојување на туѓото културно наследство за потоа да го прикажат како свое. За таа цел, окупаторите ги ограбуваат украинските музеи; и

– присвојување средства за збогатување.

Ваквите практики се традиционални за Русија повеќе од 100 години. Лавовскиот дел од изложбите на руските централни музеи паѓа на археолошките наоди од Украина, примероци од украинската иконографија, секуларните слики и други споменици на украинската култура, вклучувајќи ги и регалите на козачките хетмани. Сето ова е изложено како „руска“ уметност.

Украина денес има право да го покрене прашањето за надомест на штета во културната сфера, применувајќи ги општите и посебните одредби на меѓународното право: конвенции на УНЕСКО, резолуции на Генералното собрание на ОН, Конвенција од 1970 година за средства за забрана и спречување на недозволениот увоз, Извоз и пренос на сопственоста на културниот имот, Конвенцијата од 1972 година за заштита на светското културно и природно наследство итн. Клучниот инструмент за репарација е реституција – враќање на украдените вредности и реставрација на интегралното културно наследство со замена на засегнатите вредности со слични.

Веќе денеска Министерството за култура ги документира злосторствата за понатамошна работа на правната област и да ја изведе Русија пред лицето на правдата. Создаде и платформа за реставрација на културните споменици кои настрадаа од руската агресија.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦИВИЛ Медиа 

Latest Posts

Не пропуштај