Последни написи

Рускaта пропаганда пласира лажна приказна дека студентките во Украина добиваат воени повици

Руските пропагандни платформи вртат лажна приказна во која се тврди дека студентките во Украина добиваат воени повици.
Како што објави Укринформ, Центарот за спротивставување на дезинформации при Советот за национална безбедност и одбрана го објави ова на Телеграм, во нивниот најнов преглед на руски фалсификати и дезинформации за 14 декември.

Конкретно, про – руските  Телеграм канали објавија дека „украинските студенти почнале да добиваат нацрт-покани за воена служба… девојка која студирала во регионот Черкаси ја добила и покрај фактот дека е студент“, но таквата информација е лажна.

Украина и тоа како е под влијание на руската пропаганда

Изданието Niezależny dziennik polityczny објави дезинформации дека наводно „западот на Украина ќе се припои кон Полска во секој случај, Дуда и Зеленски се договорија за ова. Вратените земји ќе се сметаат за компензација за помошта за режимот на Зеленски, како и за азилот за бегалците и за сите удари на украинската воздушна одбрана во Полска“.

Андриј Марочко, непријателски соработник со седиште во Луганск, даде лажна изјава дека украинските тенковски екипажи намерно ги оневозможуваат (саботираат) нивните возила за да не учествуваат во борбите:

„Повторно има случаи кога оклопните групи едноставно одбиваат да ги следат наредбите во (Бахмут) насоката… тие трошат гориво и мазива и прават работи со тенковските гасеници“.

Како што објави Укринформ, претходно Марочко изјавил дека вооружените сили на Украина наводно би можеле да саботираат цивилни и логистички објекти во Сватове, регионот Луганск.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај