Последни написи

Руска агресија врз Украина: Седум загинати и 19 повредени изминатиот ден

На 14 декември 2022 година, седум цивили загинаа, а 19 беа повредени во руските напади на територијата на Украина, изјави заменик-шефот на Кабинетот на претседателот на Украина Кирило Тимошенко на Телеграм, јавува дописникот на Укринформ.

Според податоците од регионалните воени администрации, двајца цивили загинале, а четворица се повредени во областа Донецк, двајца загинати и еден повреден во областа Запорижја, тројца загинати и 13 се повредени во областа Херсон, еден повреден во областа Харкив.

Службениците за спроведување на законот регистрирале 71.957 злосторства извршени од Русија во Украина од почетокот на војната.

До 15 декември 2022 година, над 1.303 деца во Украина беа погодени од руската вооружена агресија. Според податоците на обвинителите за малолетници, загинале вкупно 447 деца, а над 856 се здобиле со повреди со различна тежина“

Извор: ЦИВИЛ Медиа

Latest Posts

Не пропуштај