Последни написи

Политико: ЕУ мора да го искористи геополитичкиот момент на Балканот

Руската инвазија на Украина конечно ја разбуди Европската унија за стратешкото значење на Западен Балкан и потенцијалот на Москва да ги искористи нерешените спорови во регионот за да го поткопа Западот, пренесува Политико.

Лидерите на ЕУ сега мора да го искористат геополитичкиот момент за да ја обноват интеграцијата на шесте мали, економски кревки земји со вкупно население од помалку од 18 милиони жители во Унијата, или ризикуваат да ги користат Русија и Кина во нивните игри на моќ.

И покрај длабокото разочарување од темпото на напредок со брзина на полжав, откако ЕУ официјално им даде перспектива за членство во 2003 година, пристапот во ЕУ останува најдобриот замислив исход за Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија и за остатокот од Европа.

.Ако ЕУ продолжи да ги држи пред вратата, алтернативите би можеле да бидат: поблиско усогласување со Русија, појава на нелиберална, неврзана зона која би можела да се протега од Унгарија до Турција, или – уште полошо – надолна спирала во нов вооружен конфликт. , што вклучува токсична мешавина од организиран криминал и вооружена миграција.

Постои самозадоволна претпоставка во некои западноевропски престолнини, особено во Париз и Хаг, каде што заморот од проширувањето на ЕУ е најинтензивен, дека статус кво е податлив и не претставува сериозен ризик за европската безбедност. Секако, луѓето од Западен Балкан се уморни од војна по ужасите во 1990-тите.

Можеби изгледа дека ситуацијата е под контрола, но не е одржлива на неодредено време. Не постои гаранција дека нерешените конфликти во Босна или меѓу Србија и Косово ќе останат замрзнати со мали разгорувања, или дека локализираното политичко насилство нема да ескалира, привлекувајќи надворешни играчи и поттикнувајќи нови текови на бегалци, оружје и дрога во ЕУ. Неодамнешните судири за регистерските таблички на автомобили за косовските Срби покажуваат како мала искра може да запали сува плима.

Нападот на рускиот претседател Владимир Путин врз Украина доведе многу луѓе во регионот до работ, поттикнувајќи го ултранационализмот меѓу тврдокорните проруски Срби и враќајќи ги жестоките сеќавања на смртта и уништувањето меѓу оние кои живееле низ југословенските војни во 1990-тите.

Москва се обидува да го разгори сесловенскиот православен национализам и да ги искористи поделбите каде што може. Таа му даде поддршка на лидерот на босанските Срби Милорад Додик во неговите закани за отцепување од Босна и шири дезинформации за да го засили непријателството на косовските Срби кон владата во Приштина.

Кина, од своја страна, најмногу се стреми кон економски инвестиции, користејќи ја рамката 14+1 во рамките на нејзината иницијатива „Појас и пат“ за да се вклучи со локалните лидери кои бараат амбициозни инфраструктурни и одбранбени проекти. Таа го следи водството на Русија за Западен Балкан во Советот за безбедност на ОН и ги користи своите финансиски сили за да ги одврати балканските држави да ги поддржат критичните резолуции за кршење на човековите права во Ксинџијанг или Хонг Конг.

Српските провладини медиуми го пренесуваат рускиот наратив за војната во Украина, а медиумите во руска сопственост придонесуваат за антикосовска воена хистерија. Русија и Кина придонесоа за повторно вооружување на Србија. Москва, исто така, има моќен енергетски лост бидејќи Србија добива 80 отсто од својот гас од Русија, додека Босна е 100 отсто зависна. Делумно како резултат на тоа, Србија одби да се усогласи со санкциите на ЕУ против Русија, што предизвика иритација во Брисел.

ЕУ има помоќни долгорочни лостови, доколку е подготвена да ги искористи, со оглед на широката јавна аспирација да се приклучи на блокот низ целиот регион, освен во Србија. Сепак, Франција и Холандија оттогаш водат отпор кон понатамошно проширување, главно поради стравот од миграција и организираниот криминал.

Соседните членки на ЕУ, Грција и Бугарија долго време ја попречуваа кандидатурата на Република Македонија, за ЕУ и НАТО да побараат од неа да го смени името и да го прифати наративот на Софија за сопствената историја и нејзиното бугарско малцинство.

Дури и откако се согласи да го смени името во Северна Македонија во 2018 година, Франција стави вето на отворањето на преговорите со Скопје и Албанија за да побара реформа на пристапниот процес за да го вклучи принципот на реверзибилност таму каде што има назадување. Разговорите конечно започнаа овој јули, но од Северна Македонија сè уште се бара да го промени својот устав следната година за да ги вклучи условите договорени со Бугарија, потенцијална политичка замка за мечка бидејќи на владата и недостасува супер-мнозинство.

Кога лидерите на ЕУ побрзаа да им доделат кандидатски статус на Украина и Молдавија во јуни како одговор на агресијата на Русија, елитите од Западен Балкан разбирливо се плашеа дека нивните земји се враќаат назад во линијата за членство. Исто така, кога германскиот канцелар Олаф Шолц побара од ЕУ да го реформира својот систем на одлучување за да ги укине националните вета на санкциите и даночната политика пред да бидат примени новите членки, тоа звучеше како уште подолго чекање.

Значи, што треба да направи ЕУ сега?

Прво, повидлив политички ангажман.

ЕУ имаше подобар почеток оваа година во обрнувањето внимание на одамна запоставениот регион. Имаше два самити ЕУ-Западен Балкан – еден во регионот за прв пат – плус заживување на Берлинскиот процес за поддршка на регионалната економска интеграција во подготовките за приклучување кон единствениот пазар на ЕУ. Лидерите од Западен Балкан присуствуваа на инаугуративниот самит на новата европска политичка заедница во Прага во октомври, за кој сонуваше францускиот претседател Емануел Макрон.

Овој ангажман мора да продолжи.

Второ, да се унапредат придобивките од пристапувањето и учеството.

ЕУ треба да го преобликува својот незгоден процес на пристапување за да распредели повеќе од финансиските и пазарните придобивки од членството однапред, додека кандидатите напредуваат со реформите. Во моментов, тие добиваат само малку претпристапна помош додека не се приклучат.

ЕУ треба да ги покани министрите од регионот да присуствуваат на неформалните состаноци на советот за прашања од заеднички интерес. Треба да ги охрабри земјите од Западен Балкан да избираат набљудувачи за Европскиот парламент истовремено со европските избори во 2024 година, за да се слушнат, но без право на глас во законодавството на ЕУ.

Се разбира, најголемиот дел од напорната работа треба да се направи во земјите кандидати, од кои повеќето се далеку од исполнување на основните услови на демократијата, владеењето на правото, слободата на изразување и борбата против корупцијата за да се квалификуваат за членство.

Како и секогаш, тоа е дилемата со кокошката и јајцето. Зошто балканските политичари би направиле болни реформи кои би можеле да им ја олабават моќта и парите за таква далечна и неизвесна перспектива? ЕУ ќе треба да работи понапорно одоздола, поддржувајќи го граѓанското општество, женските организации и малите бизниси како двигатели на промените, истовремено нудејќи стимуланси и применувајќи притисок одозгора.

Во овој геополитички момент, ЕУ едноставно не може да си дозволи да го остави регионот да тлее.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај