Последни написи

Кулеба: Русија може да започне голема офанзива на почетокот на 2023 година

Русија се подготвува да изврши голема офанзива во првите неколку месеци од 2023 година, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, говорејќи пред новинарите од засолништето за бомби во центарот на Кијив, јавува дописникот на Укринформ, повикувајќи се на The Globe and Mail.

Според Кулеба, Русија не можела да го врати моментумот откако украинските сили ја вратиле контролата врз Херсон во ноември. Но, Путин ќе инсистира на пробив наскоро.

„Мислам дека руската способност да спроведе голема офанзива може да биде обновена некаде до крајот на јануари, февруари, но тоа е она што тие се обидуваат да го направат. Во најдоброто сценарио (за Русија), земајќи ја мобилизацијата, регрутирањето што го најавија и обуката на новите регрути и движењето на тешкото вооружување низ целата земја, тие дефинитивно сè уште ја одржуваат надежта дека ќе успеат да ги пробијат нашите линии и да напредуваат подлабоко во Украина“, рече Кулеба.

Според неговите зборови, непосредната загриженост на Украина е враќањето на електричната енергија низ целата земја, по шестте ракетни напади што беа лансирани од Русија од 10 октомври 2022 година.

„Целта (на Русија ) е да го уништи украинскиот енергетски систем и да остави милиони луѓе без пристап до струја, вода и греење во услови на ниски температури. Путин се надева дека без струја, вода и греење, Украинците ќе престанат да се спротивставуваат и ќе ги прифатат руските ултиматуми, но ова е тешка погрешна пресметка. Рускиот ракетен терор нема да ја урне Украина“, нагласи Кулеба.

Кулеба ја нарече конференцијата во Париз за помош за да се соберат итни средства за Украина да ја помине зимата, како „огромен успех“.

Кулеба призна дека Украина алармантно брзо ги исцрпува резервите на оружје додека продолжуваат ракетните и артилериските напади на двете страни. Тој упати молба не само за ракетите со долг дострел, туку и за теренската артилерија од 155 милиметри, која е една од главните столбови на копнените сили на Украина и за одбранбена и за офанзивна акција.

„Оружјето што ни треба најмногу е повеќе од хаубици од 155 милиметри. Оваа војна во голема мера е артилериска војна, а Русија сè уште доминира на бојното поле според количината на топови што ги користи и бројот на гранати што ги испукуваат овие топови“, истакна Кулеба.

За да помогне да се запре очекуваната руска офанзива во јануари или февруари, на Украина и треба оружје од 155 милиметри за уништување на руските цели во окупираните украински територии, додаде Кулеба.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај