Последни написи

Бензините поевтинуваат за два денара по литар, дизелот останува со истата цена

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ бензините ќе имаат нови, пониски цени за два денара за литар, додека цените на дизел горивото, екстра-лесното масло за домаќинство и на мазутот не се менуваат.

Потегот се толкува со пад на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар, и тоа кај бензините за 3,832%, кај дизелот за 1,817%, кај екстра-лесното масло намалување за 1,668%, а кај мазутот зголемувањето на цената е за 0,140%.

Од првата минута по полноќ, цените на нафтените деривати ќе изнесуваат:
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95: 81 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98: 83,5 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V): 84,5 денари/литар
Масло за домаќинство екстра-лесно 1 (ЕЛ-1): 81,5 денари/литар
Мазут М-1 НС: 42,171 денари/килограм

 

(Извор: Мета.мк)

Latest Posts

Не пропуштај