Последни написи

Расмусен: Планот на Маск како да е преземен од одделот за дезинформации во Кремљ

Поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс фог Расмусен го нападна „мировниот план“ на Илон Маск во во колумна за Financial Times: „Минатиот месец, сопственикот на SpaceX, Илон Маск, твитна „мировен план“ за Украина, а исто така се закани дека ќе го прекине пристапот до сателитите Starlink на компанијата. Овој план можеше да биде директно преземен од одделот за дезинформации во Кремљ. Тој повика Киев да ѝ отстапи делови од територијата на Русија и да се обврзе на воена неутралност“, пишува Андерс фог Расмусен.

Расмусен го опишува Маск како каприциозен милијардер: „Упадот на Маск во геополитиката ги истакна опасностите од вселенските монополи. Европа не може да дозволи нејзината критична инфраструктура да биде подложна на каприците или твитовите на милијардерите“, пишува Андерс фог Расмусен, во колумна за Financial Times.

Latest Posts

Не пропуштај