Последни написи

Изборен ден во Бугарија, четврти национални избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна влада поради длабоките поделби во политичката елита околу тоа како да се справат со вкоренетата корупција. Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Гласањето започна во 7 часот, а завршува во 20 часот. Излезните анкети ќе бидат објавени по затворањето на гласачките места, а првите делумни официјални резултати се очекуваат во раните утрински часови во понеделник.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека до осум политички партии би можеле да влезат во новиот парламент, а централно-десничарската партија ГЕРБ на поранешниот долгогодишен премиер Бојко Борисов води со околу 25-26 отсто од гласовите.

Исто како и минатата година, Борисов, кој вети дека ќе донесе стабилност и ќе биде „посилен од хаосот“, се очекува да има проблем да најде коалициски партнери меѓу неговите главни ривали кои го обвинуваат дека дозволил да расте корупцијата за време на неговото 10-годишно владеење кое заврши во 2021. .

Партијата Промената продолжува (ПП) на Кирил Петков, чија коалициска влада пропадна во јуни, е втора со 16-17 отсто од гласовите во анкетите.

Доколку не успее да се формира функционална влада, земјата-членка на ЕУ и НАТО ќе биде препуштени на привремена администрација назначена од претседателот Румен Радев.

Сепак, аналитичарите велат дека политичките партии, свесни за економските ризици од војната во Украина, суровата зима што претстои и фрустрацијата на гласачите поради политичката нестабилност, би можеле да ги остават настрана нивните разлики и да се одлучат за технократска влада.

„Формирањето влада ќе биде тешко и ќе бара сериозни компромиси“, вели Даниел Смилов, политички аналитичар во Центарот за либерални стратегии.

Поддршката за традиционалните партии како што е партијата на етничките Турци МРФ и сојузниците на Петков – социјалистите и антикорупциската Демократска Бугарија – останува релативно непроменета од последните избори во ноември.

Владата на Петков предводена од ПП зазеде невообичаено остар став кон Русија за Бугарија, која традиционално одржува пријателски врски со Москва. Таа одби да го плати рускиот гас во рубли, по што Гаспром го прекина снабдувањето.

Latest Posts

Не пропуштај