More

  Во повеќе градови во Русија се запалени регрутните канцеларии

  Повеќе канцеларии за регрутирање на руската војска и административни згради биле нападнати и опожарени во текот на ноќта во четвртокот, среде националните протести против наредбите за „делумна“ мобилизација на претседателот Владимир Путин, ја пренесува Цивилмедиа сторијата на The Moscow Times.

  Според локалната веб-страница за вести nn.ru, во градот Нижни Новгород на 440 километри источно од Москва, напад со молотов коктел предизвика мал пожар во локалната зграда за пријавување. На лице место биле пронајдени парчиња од стаклено шише.

  Во текот на ноќта се запали и воената канцеларија во вториот по големина руски град Санкт Петербург, а нешто поголем пожар избувна во зградата на локалната администрација во Толјати, град кој се наоѓа на 1.000 километри источно од Москва.

  Градската веб-страница за вести, nesluhi.info, објави, цитирајќи официјални лица за вонредни состојби, дека нападот со молотови коктел го изгорел влезот на администрацијата.

  Не е објавено дали има жртви или уапсени во Нижни Новгород и Толјати.

  Нападите се случија во време на протести во десетици руски градови против наредбите на Путин за итна „делумна“ мобилизација на 25-те милиони резервисти од земјата за распоредување во Украина.

  Извор: Цивилмедиа

  Exit mobile version