Последни написи

(ВИДЕО) Во Иран демонстранти запалија полициската станица во немирите поради смртта на уапсена жена

Демонстрантите ги запалија полициските станици и возилата во Техеран и во неколку други ирански градови во четвртокот, додека немирите се интензивираат веќе шести ден поради смртта на една жена приведена од етичката полиција на Исламската Република, јави Ројтерс. пренесува Цивилмедиа.

Махса Амини (22) почина минатата недела во Техеран откако беше уапсена и претепана од етичката полиција за носење „несоодветна облека“. Таа падна во кома додека беше во притвор. Официјалните лица рекоа дека ќе започнат истрага за причините за смртта.

Смртта на Амини предизвика огромен бес кај населението и доведе до најголемите протести во Иран од 2019 година. Повеќето од нив се концентрирани во северозападните региони на Иран населени со Курди, но се проширија во главниот град и најмалку 50 градови и населени места, при што полицијата употреби сила за да ги растера демонстранти.

На североисток, демонстрантите извикуваа „ќе умреме, ќе умреме, но ќе го вратиме Иран“ во близина на полициската станица која беше запалена, откако видеото објавено на Твитер профилот 1500tasvir покажа дека Иран е фокусиран на протести и има околу 100.000 следбеници. Ројтерс не можеше да ја потврди автентичноста на снимката.

Друга полициска станица во главниот град Техеран беше запалена додека избувнаа немири од родната провинција на Амини – Курдистан .

Владата на Иран стравува од оживување на протестите против поскапувањата на бензинот во 2019 година, најкрвавите во историјата на исламската република, за кои Ројтерс објави дека загинале 1.500 луѓе.

Демонстрантите, исто така, изразија гнев кон иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи. „Мојтаба, можеш ли да умреш и да не бидеш врховен лидер“, извикуваше толпата во Техеран, мислејќи на синот на Хамнеи, за кој некои веруваат дека со неговиот татко е во врвот на иранскиот политички естаблишмент.

Без знаци на олеснување во протестите, властите го ограничија пристапот до Интернет.

Жените одиграа голема улога во протестите, мавтајќи и палејќи ги хиџабите, а некои ја исшишаа косата на јавно место.

Извор: Цивилмедиа

 

Latest Posts

Не пропуштај