Последни написи

Распродадени се сите летови на достапните дестинации после наредбата на Путин за мобилизација

Практично сите летови од Русија до достапните странски дестинации беа распродадени во средата, откако претседателот Владимир Путин прогласи „делумна“ мобилизација на 25-те милиони резервисти во земјата, пишува The Moscow Times. пренесува Цивилмедиа.

Летовите од Москва до главните градови на Грузија, Турција и Ерменија – за кои не се потребни визи за Русите – за 21 септември беа недостапни во рок од неколку минути по објавувањето на одлуката на Путин за делумна мобилизација, според врвната руска веб-страница за планирање патувања aviasales.ru.

До пладне по московско време, на веб-страницата престанаа да се појавуваат и директни летови од Москва до Азербејџан, Казахстан, Узбекистан и Киргистан.

Со гласини за затворање на границите, руските железници и водечкиот авиопревозник Аерофлот рекоа дека „сè уште“ не добиле наредба да им забранат на мажите на возраст од 18 до 65 години да купуваат билети.

Телеграм каналот кој ги собира извештаите на руските патници од преминувањето на границата, изјави дека добил изолирани објави за чувари кои ги одвраќале мажите на воена возраст.

Податоците за авио билети се совпаѓаат со „како да ја напуштите Русија“ што е на врвот на поимите за пребарување на Google во вторникот вечерта, кога говорот на Путин првично беше закажан пред да биде одложен за среда наутро.

Најавата на Путин, исто така, ја доведе руската берза на најниско ниво откако тој им нареди на војниците да ја нападнат Украина на 24 февруари.

Руската рубља, исто така, падна блиску до 63 наспроти доларот, што е најслаб курс во повеќе од два месеци.

Московската берза (MOEX), деноминирана во рубљи падна за дури 10%, додека акциите на енергетските гиганти Роснефт и Гаспром во еден момент паднаа за 12%.

Со оглед на тоа што руските сили неколку недели трпат големи загуби на бојното поле во Украина поради контраофанзивата на Киев, Путин нареди итна мобилизација на, како што рече неговиот министер за одбрана, 300.000 резервисти.

Но, адвокатите за човекови права забележаа дека декретот на Путин за „делумна“ мобилизација остава простор да се мобилизираат уште повеќе војници отколку што е јавно наведено.

Активистите закажаа национални протести во средата навечер и покрај ограничувањата за антивоено несогласување.

Турција е една од ретките дестинации до која Русите можат да летаат во странство поради западните санкции, заедно со Ерменија и ОАЕ. Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој нареди делумна мобилизација со која ќе бидат повикани 300.000 резервисти. Во Русија има вкупно 25 милиони резервисти.

Latest Posts

Не пропуштај