Последни написи

Гардијан: Русија ја губи и контролата на Луханск

Украина повторно зазеде област во близина на источниот град Лисичанск, во мала, но симболична победа што значи дека Русија повеќе нема целосна контрола врз регионот Луханск, една од клучните воени цели на Владимир Путин, пишува Гардијан, пренесува МЕТА.

Гувернерот на Луханск, Серхи Хаидаи, рече дека вооружените сили на Украина се под „целосна контрола“ на Билохоривка. „Тоа е предградие на Лисичанск. Наскоро со метла ќе ги истераме овие ѓубриња од таму“, рече тој. „Чекор по чекор, сантиметар по сантиметар, ќе ја ослободиме целата наша земја од напаѓачите“.

Видео снимката споделена на Телеграм покажува дека украинските војници патролираат пешки по руинирана улица.

Руските сили ја окупираа целата провинција Луханск во последните два и пол месеци. По долга и тешка битка, генералштабот на Украина одлучи да се повлече во јули од градовите Сиевиердонецк и Лисичанск.

Во текот на изминатите 12 дена, украинските полкови на североисток изведоа неверојатна контраофанзива, ослободувајќи повеќе од 300 населби низ регионот Харкив принудувајќи ги руските единици да бегаат. Освената област е половина од големината на Велс и оди до руската граница.

Во понеделникот имаше непотврдени извештаи за унапредување на украинските војници во Лисичанск. Сега се чини дека нема многу шанси Кремљ да ја преземе контролата врз целиот Донбас, кој ги вклучува областите Донецк и Луханск. Во март, Путин рече дека тоа е целта на неговата „специјална воена операција“ во Украина, по неговиот неуспешен обид да го заземе главниот град Кијив.

Во текот на викендот, руските трупи го гранатираа градот Купијанск од новите, набрзина изградени одбранбени позиции источно од реката Оскил. Стотици луѓе беа евакуирани. Украина во петокот соопшти дека ја презела контролата врз целиот град преминувајќи со амфибиски возила преку понтонски мост до левиот брег на реката.

Украинските власти соопштија дека 200 руски војници загинале во нападот во неделата, кога проектил погодил поранешен автобуски засолниште каде што биле сместени, во градот Сватове.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во понеделникот го обвини Кремљ за несовесно однесување откако граната падна на 300 метри од нуклеарна централа во јужниот дел на Миколаев. Проектилот оштетил згради и прозорци.

Украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом соопшти дека сите три нејзини нуклеарни реактори работат нормално и не се оштетени. „За среќа, немаше жртви меѓу персоналот на станицата“, се вели во соопштението. Агенцијата објави две фотографии на кои се гледа голем кратер за кој велат дека е предизвикан од експлозијата.

„Заборавија што е нуклеарна централа. Русија го загрозува целиот свет. Мораме да го запреме пред да биде предоцна“, напиша Зеленски на својот канал Телеграм. Тој претходно го обвини Путин за нуклеарен тероризам и уцена и ја повика меѓународната заедница да интервенира.

Регионот на Миколаев е под постојан ракетен напад на руските сили од почетокот на инвазијата. Украина започна контраофанзива за ослободување на блискиот град Херсон. Постигна побавен напредок отколку во регионот Харкив, преку рамен степски терен и со ископани руски единици.

Друга украинска нуклеарна централа, во Запорижје – која е најголема во Европа и се наоѓа на околу 155 милји (250 километри) источно од локацијата во Миколаив – беше затворена овој месец поради руското гранатирање, што предизвика загриженост за можна нуклеарна катастрофа.

Русија и Украина се обвинуваат меѓусебно за гранатирање на фабриката во Запорижје, која ја држат руските сили, но е управувана од украински персонал. Гранатирањето оштети згради и далноводи. Повеќе од 40 земји и Меѓународната агенција за атомска енергија го повикаа Путин да ја врати контролата врз станицата на Украина.

Извор: МЕТА

Latest Posts

Не пропуштај