Последни написи

Украина побара поддршка со повеќе оружје од западните земји

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го повика Западот да ја забрза испораката на вооружени системи додека украинските трупи се движат за да ја консолидираат контролата врз голем дел од североисточната територија што е одземена од Русија, ја пренесува веста на Ројтерс агенцијата МЕТА.

Откако Москва го напушти својот главен бастион во североисточна Украина во саботата, одбележувајќи го својот најголем пораз од раните денови на војната, украинските трупи повторно зазедоа десетици градови во неверојатна промена на моментот на бојното поле.

Висок американски воен функционер рече дека Русија во голема мера загубила територии во близина на Харкив на североисток и повлекла многу свои војници преку границата.

Вашингтон и неговите сојузници ѝ дадоа на Украина оружје вредно милијарди долари, за кое Кијив вели дека помогнало да се ограничат руските придобивки. Во видео обраќањето доцна во понеделникот, Зеленски рече дека Украина и Западот мора „да ја зајакнат соработката за да го поразат рускиот терор“.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека украинските сили постигнале „значаен напредок“ со поддршка од Западот.

„Она што тие го направија е многу методично испланирано и, се разбира, има корист од значајната поддршка од Соединетите Американски Држави и многу други земји во смисла на тоа дека Украина ја има во свои раце опремата што и е потребна за да го гони оваа контраофанзива“, рече Блинкен за време на прес-конференција во Мексико Сити.

Вашингтон минатата недела ја објави својата најнова програма за оружје за Украина, вклучително и муниција за противракетните системи HIMARS, а претходно и испрати на Украина ракетни системи земја-воздух NASAMS, кои може да соборуваат авиони.

Зеленски рече дека Украина повторно зазела територија од околу 6.000 квадратни километри, што е стоти дел од вкупната копнена маса на Украина од околу 600.000 квадратни километри. Повторно заземената земја е приближно еднаква на териториите на Западниот Брег и Газа заедно.

Русија ја презеде контролата врз околу една петтина од Украина, откако нејзините трупи извршија инвазија на 24 февруари.

Извор: МЕТА

Latest Posts

Не пропуштај