Последни написи

Ковачевски утре во прва посета на Бугарија по усвојувањето на Протоколот за соработка

Сериозно се подготвуваме за утрешната посета на премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на Бугарија, коментира бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков во интервју за неделната програма „Недела 150“ на БНР.

Според Милков, како што јави дописникот на МИА од Софија, а пренесува Цивилмедиа, односите меѓу Бугарија и Северна Македонија имаат многу димензии, тие се повеќеслојни и не можат да се мерат со прашањата за снабдување со електрична енергија од Бугарија во Република Северна Македонија.

Тој, исто така, додаде дека очекува да се разговара за широк спектар на прашања и да се направат видливи чекори за решавање на сите прашања.

Прес-центарот на бугарската Влада веќе објави официјална информација за посетата на премиерот на Република Северна Македонија на Софија.

Извор: Цивилмедиа

Latest Posts

Не пропуштај