Последни написи

Руските граѓани се простуваат од Горбачов, Путин бил презафатен за да присуствува на погребот

Стотици ожалостени граѓани од рано претпладне денеска простија од Михаил Горбачов, последниот лидер на Советскиот Сојуз кој стави крај на студената војна, јавуваат светските медиуми.

Прошталната церемонија се одржува во Салата на столбовите во Домот на синдикатите во Москва по што посмртните останки на Горбачов ќе бидат погребани со приватна церемонија на гробиштата Новодевичи во главниот град на Руската Федерација.

Од Кремљ соопштија дека заради работните обврски рускиот претседател Владимир Путин нема да присуствува на погребот на Горбачов, кои се спроведуваат со минимални државни почести.

Иако Горбачов за својот придонес за крајот на Студената војна доби Нобелова награда за мир во 1990, многумина Руси го обвинуваат за реформите кои доведоа до економски хаос и до распадот на Советскиот Сојуз.

Во 2005, Путин изјави дека распадот на СССР била најголемата геополитичка катастрофа на 20. век и не беше во добри односи со Горбачов со кого последен пат се сретнал во 2006.

Медиумите што известуваат од овој настан го нагласуваат силното присуството на безбедносните со вооружени полицајци и оклопни возила.

 

Latest Posts

Не пропуштај