Последни написи

Зеленски со порака до Русија: Не се откажуваме од нашето, научете го зборот репарација

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ѝ се обрати на нацијата преку видеопорака објавена на официјалниот фејсбук-профил, во која истакна дека украинските одбранбени линии се задржуваат додека руските сили продолжуваат со нападите ги напаѓаат. Од полноќ немало прекин во руското бомбардирање, информираше Зеленски.

„Секој напаѓач треба да знае: ќе се соочи со жесток отпор од Украинците и засекогаш запомнете дека нема да се откажеме од она што е наше!“, рече Зеленски во обраќањето.

Тој го нагласи воодушевувањето од херојските цивили и потсети дека Украинците го победиле непријателот без оружје.

„Искрено им се восхитувам на херојските цивили на Конотоп, Баштанка, Енергодар, Мелитопол и другите градови и села во Украина, кои не дозволуваат окупаторите да напредуваат. Цивилите им ги блокираат патиштата излегувајќи пред непријателските возила. Тоа е многу опасно, но и крајно храбро“, рече Зеленски.

Зеленски истакна дека промените во руската тактика и гранатирањето на градовите и цивилите покажале дека Украина е успешна во отпорот кон првичните планови на Москва за брза победа со копнен напад.

„Нашата армија, нашата гранична полиција, нашата одбрана, дури и обичните земјоделци ја заробуваат руската армија секој ден. И сите кажуваат само едно – не знаат зошто се тука. И покрај тоа што ги има десетпати повеќе, моралот на непријателот постојано се влошува, сѐ повеќе окупатори бегаат назад во Русија. Од нас, од вас, од сите што го возат непријателот – копја, бедра, пушки, тенкови, авиони, хеликоптери, сѐ што пука“, рече Зеленски.

„Толку пати сакаа да не уништат. Не можеа. Поминавме низ толку многу. А во Украина нема работа. Одете дома“, рече Зеленски. Тој воедно ѝ порача на Русија: „Научете го зборот „репарација“. Според украинскиот претседател, Русија ќе мора да и надомести на Украина за целата претрпена штета за време на војната.

„Ќе ја обновиме секоја куќа, секоја улица, секој град“, порача Зеленски.

Latest Posts

Не пропуштај