дома блог

(ИЗБОР) Албански медиуми: Белери од затвор во Стразбур на заклетва за европратеник; Молотов коктел врз слаткарницата која ја посетил Свечла; Етничко чистење со административни методи

0

Генералниот директорат на затворите во Албанија во неделата на 14 јули соопшти дека го одобрил барањето на Алфред Белери да биде пуштен од затвор за да положи заклетва како пратеник во Европскиот парламент во Стразбур, јавуваат албанските медиуми.

Властите во Србија  ги бришат Албанците кои се во странство од матичните книги на населението. Илјадници од нив остануваат без државјанство, пренесоа косовските медиуми.

Во продолжение се поместени содржините од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот за денешното издание на АЛ-ПРЕС

АЛБАНИЈА

РСЕ: На Алфред Белери му е дозволено да оди во Стразбур за да положи заклетва за европратеник

Генералниот директорат на затворите во Албанија во неделата на 14 јули соопшти дека го одобрил барањето на Алфред Белери да биде пуштен од затвор за да положи заклетва како пратеник во Европскиот парламент во Стразбур, пренесе Радио Слободна Европа.

Белери е избран за пратеник на Грција во Европскиот парламент, бидејќи во Албанија отслужува двегодишна затворска казна за кражба на гласови на локалните избори во 2023 година.

Во одлуката на затворските власти е нагласено дека платеното отсуство започнува од 06:30 часот во понеделник до 16:00 часот на 20 јули. Утврдено е и дека дозволата мора да се врши на двете адреси дадени од Белер, едната во Химара, а другата во Стразбур. Надлежните рекоа дека за секое друго движење „наметнато од виша сила“ треба да се јави во информативната канцеларија во затворот Фиер, каде што Белери во моментов издржува двегодишна затворска казна под обвинение за купување гласови.

Топ Чанел: Летен Ковид, во последната недела зголемени се случаите на коронавирус

Покрај сезонските вируси, се чини дека летото бележи зголемени случаи на коронавирус.

И ако во европските земји циркулира нова подваријанта на КП.3, она што го зголеми бројот на заразени во Албанија, циркулира подваријанта на омикрон, онаа што ги зафати децата и возрасната група од 30 години и постари.

„Ковид случаи има цела година, во ниту еден момент не сме имале 0 случаи. Сега забележуваме флуктуација на кривата и имаме десетици случаи“, вели Еугена Томини, пренесе Топ Чанел.

КОСОВО

Коха: Молотов коктел врз слаткарницата која Свечла  ја посетил во петокот  

Слаткарницата „Шар“ во Северна Митровица била нападната со молотов коктел утрото на 14 јули, соопшти косовската полиција.

Заменик-директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани, потврди дека случајот се случил околу 03:30 часот.

Тој рече дека материјалните штети се мали, додека полицијата се уште не идентификувала осомничени.

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечла, пред еден ден, заедно со поранешниот градоначалник на Јужна Митровица, Агим Бахтири, престојуваше во слаткарницата која беше цел на нападот со молотови коктели на 14 јули.

На прашањето дали нападот на овој локал е извршен во знак на одмазда за посетата на Шведска, Елшани рече дека „не е исклучено“ тоа да е мотивот за нападот, пренесе Коха.

РТК: Како Србија го намалува бројот на Албанците во Прешево

Албанското малцинство на југот на Србија е под притисок. Властите во земјава ги бришат Албанците кои се во странство од матичните книги на населението. Илјадници од нив остануваат без државјанство.

Бришењето има сериозни последици за засегнатите. Тие немаат пристап до јавни услуги, не можат да добијат пасош, ниту да добиваат здравствени услуги.

Српските власти оваа де-регистрација го нарекуваат „пасивизација“.

Хелсиншкиот комитет за човекови права го нарече пасивност на адресите „етничко чистење со административни методи“. Во Прешевската долина, која ги опфаќа општините Медвеѓа, Прешево и Бујановац, живеат речиси 60.000 Албанци и Србија ги потпишаа конвенциите на Советот на Европа за националните малцинства, Албанците се систематски маргинализирани, вели Шаип Камбери, единствен албански пратеник во јавните институции на српскиот парламент, пренесува РТК.

КОЛУМНА

Коха: Демографските проблеми на Косово се посериозни отколку што се мисли

„Во ЕУ, демографските проблеми се приоритет веќе неколку години. И покрај мерките, проблемот се продлабочи поради стареењето на населението.

Во Косово овој проблем, за кој не се размислуваше соодветно, стана екстремен. Косово е веројатно единствената земја во Европа каде и покрај позитивниот наталитет, бројот на жители драстично се намалува. Со овој тренд Косово наскоро ќе стане дом за пензионери“, пишува авторот Аугустин Палокај во колумната „Демографските проблеми на Косово се посериозни отколку што се мисли“, објавена во Коха.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа.мк

Фото: МИА

Две третини од идните средношколци запишани во стручните училишта

Пишува: Викторија Димитрова-Јованова


Средното стручно образование е поатрактивно за упис на идните средношколци, отколку гиманзиското. Во првиот уписен рок за учебната 2024-2025 година соодност на запишани ученици е околу две третини, наспроти една третина, односно 73,8 отсто се запишани во  стручните училишта, а само  26,2 отсто во гимназиите во земјава.

-Во двете пријавувања вкупно се запишаа 15.481 ученици, од кои 11.428 ученици во стручно и 4.652 во гимназиско образование, велат за МИА од Министерството за образование и наука (МОН).

Анализите и податоците на Центарот за стручно образование и обука покажуваат дека неколку години наназад за учениците примамливо е дуалното образование, со кое е предвидено освен теорија и практична настава во компаниите, образование кое го бара домашниот бизнис сектор, но и европскиот пазар на труд. Директорот на  Центарот за стручно образование и обука, Шериф Мифтари лани на 31 мај во изјава за медиумите во Штип посочи дека 69 проценти од учениците во прва годинава во земјава  за учебната 2023-2024 година се запишани во стручните училишта.

Но, поголем дел од родителите и средношколците запишани во  стручните училишта веќе се со планови, по добиената диплома за машински електро-техничар, келнер, готвач, медицинска сестра, забен или фармацевстски техничар, физиотерапевт да заминат во странство. Кристина П. родител на Никола, кој во првиот уписен рок се запиша во едно од стручните училишта во Штип за МИА вели дека нејзиниот син го избрал стручното образование, бидејќи по четири години веднаш може да се вработи во земјава, но и во странство. Нејзиниот сопруг и поголемото дете веќе работат во Хрватска, таму живеат околу три години.

-Јас сум шивачка,работам на машина, откако Никола ќе заврши средно планираме и ние двајцата да заминаме во Хрватска, каде што без проблем ќе најде работа на неговата струка. Но, здрави и живи да сме, засега имаме такви планови. Доколку нешто се промени, во наредните четири години, Никола ќе има диплома со којашто и тука полесно ќе најде работа, вели Кристина.

Директорките на средните стручни училишта во Штип, Јованка Шалева и Марија Николиќ велат дека според бројот на запишани ученици годинава ќе ги формираат сите паралелки. Шалева која е директорката на регионалниот електро-машински училишен центар „Коле Нехтенин“, кое е и најголемо стручно училиште во Брегалничкиот регион за МИА изјави дека оваа година на Конкурсот за 254 слободни места се пријавија и се запишаа 230 ученика. Ова училиште веќе има и соработка со бизнис секторот, каде што се реализира практичната настава.

-Идејата ни е да го спречиме иселувањето, да сфатат учениците дека со дипломата, којашто ја стекнуваат во нашето училиште можат да се вработат добро, да основаат сопствен бизнис или понатаму во иднина да бидат дел од некоја индустриска-технолошка зона. Ние како општество треба да размислуваме за развој на индустријата, бидејќи економијата се развива со добра индустрија, вели Шалева.

Сите паралелки од здравствената струка во средното медицинско училиште „Јане Сандански“ се вклучени во дуалното образование. Тоа значи дека учениците имаат комбинирана настава, со 60 процени теорија и 40 проценти практична настава. Директорката на СОУ „Јане Сандански“, Марија Николиќ, која била меѓу првите наставници обучени за дуалното образование, потврдува дека оваа реформа на стручните училишта донесе поголема атрактивност на овие училишта.

-Самиот концепт овозможува зајакнување на соработката меѓу реалниот сектор и училиштата, односно присуство на учениците во рамки на компаниите, во зависност од секторот, каде припаѓаат. Би сакала да кажам дека концептот на дуално образование во нашата држава се базира на Швајцарскиот модел на дуално образование и точно е дека за жал голем дел од учениците покрај атрактивноста на средните стручни училишта и вклучување во дуалните паралелки по завршување на средното образование излегуваат надвор од државата, вели Николиќ.

Посочува дека како училиште се уште немаат целосно завршена генерација од дуалните паралелки. Во 2028 година ќе ја имаат првата генерација на матуранти, кои ќе бидат веднаш подготвени за нашиот, но и европскиот пазар на труд. Николиќ забележува дека потребно е подобрување на дуалното образование.

-Пред се сметам дека за да имаме успешен дуален концепт на образование потребно е Стопанска комора на Македонија да направи база на работодавачи, од која база ние училиштата би можеле да црпиме податоци и да увидиме која е реалната потреба на струките, кои се дефицитарни во нашата држава, за да можеме ние на тој начин да ги правиме планирањата за формирање на паралелки, во секоја следна учебна година, вели Николиќ.

Од Министерството за образование и наука за МИА велат дека предизвиците со дуалното образование може да се надминат единствено преку еден заеднички пристап на сите институции, затоа што не е доволно само да се понуди поквалитетно образование, кон кое се стремиме.

-Потребна е усогласеност на образовниот систем со пазарот на трудот, што ќе биде една од целите на МОН во следниот период. Потребни се повеќе и подобри работни места со пристојна плата, поддршка на идеи. Но, потребна е и стабилност на меѓуетничките односи, подобра општествена клима. Новото раководство на МОН ќе се заложи за повеќе и поквалитетни образовни можности и во таа насока веќе се започнати промени како во основното и средното, така и во високото образование, велат од Министерството за образование и наука.

Бизнис секторот и научната фела бараат Стратегија за задржување на младите со стручно образование

Македонскиот образовен систем инвестира во продукција на стручен кадар за реалниот сектор. Директорите на штипските училишта посочуваат дека учениците во дуалните паралелки добиваат месечни стипендии од Министерството за образование, праксата во компаниите им е обезбедена. На учениците и родителите се им е бесплатно, како трошок им останува само да си ја платат храната на големите одмори.

-Треба да го земеме предвид фактот дека кај нас образованието е задолжително, меѓутоа дека учениците еве конкретно имаат бесплатен превоз, ние имаме ученици коишто гравитираат од другите општини и тој превоз им е обзебеден. Значи имаат и бесплатни учебници, толку-колку што ги има во овој момент, значи единствено само има потреба да платат исхрана, меѓутоа треба да се земе во предвид и фактот дека добиваат голем бенифит со тоа што учат во нашата општина и нашето училиште и им се обезбедува иднината, вели Шалева директорка на СОУ „Коле Нехтенин“.

Директорката на средното медицинско училиште „Јане Сандански“, Николиќ додава дека за да младите останати во нашата држава и да има поврат на вложените финансиски средства во средношколците, потребно е МОН заедно со Стопанската комора да направат одредени олеснувања за компаниите, едно  од нив е и поголем дел компании да бидат верифицирани за дуалното образование.

-Ова е со цел за да може што поголем број на компании да се верифицираат и самите да изразат желба дека сакаат да се верифицираат и да бидат дел од дуалното образование. Вториот момент е да се овозможи преку Закон да се направи финансирање на компаниите, за да може компаниите да бидат стимулирани да прифатат ученици на практична обука, во исто време да ја подобрат сопствената економија, во поглед на тоа дека следните четири години ќе создадат кадар, кој ќе остане во нивните компании, вели Николиќ.

Штипската компанија „Актива“, која своите производи ги извезува надвор од државата и има сертификат за учество во тендери за НАТО пазарот, неколку години наназад е партнер на средните стручни училишта во Штип. Сопственикот на „Активо“, Иле Николов за МИА вели дека од стотина ученици поминати на пракса, во компанија останале да работат одвај четири, иако во оваа компанија просечната нето плата е 650 евра, а дополнително имаат бесплатен превоз и исхрана, кои по работник чинат дополнителни 200 евра. Постојано има отворени огласи за вработување, во моментов слободно може да вработи 40 работници.

-Иселувањето веќе станува социјален проблем. Ние како компанија нудиме еве и солидни плати, добри работни места, добри услови, идеални услови за работа. Во нашата компанија многу подобри се условите, отколку на Западот, веќе добро се платени солидните работници. Меѓутоа ова е веќе едно помодарство, едно проклетство што го фати овој наш регион. Од друга страна и родителите си сносат одредена вина. Тука проблемот е поширок и треба да се зафати сериозно и Владата со овој проблем, вели Николов.

Според него една од причините за заминување на дел од овие работници е нивното задолжување, меѓудругото и со игрите на среќа во коцкарниците.

-Еден од основните предуслови на нас што ни бегат младите работници не се ниту малите плати, ниту условите за работа. Еден од основните проблеми во нашето општество е отварањето на тие кладилници и коцкарници и самите гледате, во централното градско подрачје на Штип од 10 до 15 такви обложувалници и понатаму се отвараат на секое ќоше. Младите луѓе сакале, не сакале ќе влезат. Во мојата фирма има многу случаи доаѓаат работници и ми бараат аванс за да ги вратат долговите, а дополнително и измислуваат и разни изговори дека некој од семејството му е болен. Најде се начин да се бара аванс, а позадината е дека на него му требат пари, оти изгубил пари во коцкарниците, вели Николов.

Универзитетскиот професор по социологија на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“, Страшко Стојановски забележува дека доколку стратегијата на државата е вложување во образование, мора да има стратегија барем на среден рок, која ќе важи во наредните 10 години и од неа нема да отстапи ниту една од политичките гаранитури, која доаѓа на власт.

-Сведоци сме дека барем последните неколку години интензивно младите се враќаат кон техничките струки, но не кон сите технички струки, тие традиционални професии, коишто ги познаваме од минатото, туку тоа се професии, кои би рекол дека се карактеристични за денешното време, на пример информатичките технологии, понатаму вештачката интелигенција, која се повеќе и повеќе ќе станува актуелна. Ние веќе имаме и студиски насоки на Факултетот за информатика кои се однесуваат и наставни курикулими коишто се однесуваат на оваа проблематика. Индустријата интересно е дека многу брзо се развива во овој правец, мислам дека од Стопанската комора спомнаа дека веќе една милјарда надминува приходот или придонесот, што го имаат информатичките технологии во развојот на македонската економија, вели Стојановски.

Според него  треба да спроведат соодветни политики на олеснување на даночни политики и  флексибилно работно време и како што вели државата не смее да прави експерименти со даночната политика, каков што беше примерот со скалестиот данок, кој информатичарите ги принуди да отварат сметки во соседните држави, а нашата држава изгуби многу.

– Замислете, колкави средства до ден денес се одливаат во економиите во соседството, иако дел од тие средства се пренесуваат , но поминуват преку нивниот банкарски систем. Државата не смее да прави егзибиции или експерименти. Мора да оди со низок данок, рамен данок, па дури и регресивни даночни стапки кога се работи за нови технологии, со цел да се стимулира развојот на индустријата и никако да се оди кон хиперрегулација, без барање на соодветниот сектор, вели Стојановски.

Николов сопственикот на  фирмата „Актива“ вели дека Стопанска комора на Македонија веќе имаат направено одредени Програми и барања, кои треба да се достават до Владата и Министерството за образование и наука, за да се преземат одредени мерки за решавање на овие проблеми на темата средно стручно образование и причините за иселување на младите, кои ги потенцираат како бизнис секторот. Според Николов мора под итно да се преземе акција за овие проблеми, преку стратегија, посебни проекти, средби со младите и нивните родители. Од Министерството за образование и наука најавија дека новата министерка, која е само две недели на ова работно место во наредниот период ќе има средба со сите чинители на оваа тема.

Освен стопанството  и македонскиот образовен систем во криза со стручен кадар

Освен компаниите што се соочуваат со недостиг на стручен кадар, овој проблем важи и е присутен и во македонските основни и средни училишта. Раководителот на Секторот за образование во Општина Штип, Снежана Санева за МИА вели дека според неформалните анализи на Секторот за образование во Општина Штип најмногу недостигаат професори по физика, математика, физичко образование, хемија и биологија. Ова го потврдува и директорката на средното медицинско училиште во Штип, Марија Николиќ која вели дека се соочила со сериозен проблем оваа година и по предметот историја, како училиште биле принудени за 200 ученика во јуни да организираат и полагање на годишен испит по историја.

-Ние имавме случај колега останува на боледување во февруари, кој пред две-три недели почина. Ние не можевме да најдеме наставник по историја. Од Агенцијата за вработување од Кратово имаше двајца историчари невработени, но кога дојде моментот да дојдат за два до три месеца да работат, луѓето кога си ја направија математиката дека три месеци секојдневно треба да патува на реалција Кратово-Штип и во обратна насока и висина на платата која ќе ја добиваат, колегите не прифатија, рече Николиќ.

Таа побарала и од Агенцијата за вработување во Штип податоци дали има невработени наставници по одредени струки и тоа по хемија, биологија, историја, физика, математика, бидејќи дел од вработените наставници за една до  три години ќе заминат во пензија.

-Од Агенцијата во Штип ми дадоа бројки нула, нула. Значи ние веќе немаме кадар во образованието и кадарот што лично го познаваме еве бил математичар, хемичар, завршил биологија, историја е вработен во реалниот сектор. Овој кадар веќе си работи, сосема друга работа, земаат над 1.000 евра плата и кој од нив би влегол во образование за да работи и тоа  прво како приправник, а  во првите две до пет години и не му е решен трајно статусот, изјави Николиќ.

Посочува дека во моментов бара наставник по биологија.  Нејзина колешка по биологија со години работела како замена низ училиштата во Штип, но не и бил решен статусот, па заминала во реалниот сектор.

-Колешката долги години на замена работеше, а сега е во приватен сектор. Кога и се јавив на колешката првото прашање и беше: Дали овојпат ќе ми се регулира статусот како наставник? Ми вели но, ако за две години ти не си директор, кој на мене ќе ми гарантира јас нема да го доживеам истото, истакна Николиќ.

Таа додава дека пред неколку дена во посета на штипското медицинско училиште биле колеги од стручно училиште во Хрватска, проблемот со наставниот кадар во оваа земја е решен со висината на платите.

-Платите на наставниците во Хрватска се околу 2.000 евра. Директорката на средното стручното училиште од Хрватска која беше во посета на нашето училиште вели проблемот со недостиг на наставници е решен со висината на плата, бидејќи какошто вели имало колеги кои по одредени предмети патувале и по 50 километри до училиштето и не им е проблем далечината, поради добрата патна инфраструктура. Доколку ние ги имаме тие услови, на пример  на колега од Берово нема да му биде проблем да дојде во Штип и да држи часови, вели Николиќ.

Од Министерството за образование и наука за проблемот со недостиг на наставен кадар велат дека ова им е еден од прироритетите за решавање.

– Во моментов се прибираат податоци од општините со цел, да им се излезе во пресрет и подобро да се организира воспитно – образовниот процес од септември, од сите можни аспекти. Ќе се заложиме за анулирање на недостигот на наставен кадар преку стимулирање на младите да ја одбираат оваа професија, преку реформа на наставничките факултети, а се дискутира и за зголемување на дел од постојните и воведување на нови категории на стипендии. Секако, важен фактор е наставничката плата, која постепено ќе се зголемува во текот на мандатот, велат од МОН за МИА.

На веб страницата на Агенцијата за вработување на 11 јули има податок дека слободни работни места во образованието на ниво на држава има за 125 лица. Овие податоци на Агенцијата за вработување варираат, па може да се намалат или зголемат.

Најбарани занимања во државата според Агенцијата за вработување се хигиеничар, продавач, општ работник, келнер, готвач, програмер, возач на камион, касиер и други. Додека по центри најголем број на отворени и слободни работни места има секако во Скопје. Во главниот град се бараат 6.370 работници од сите струки, а потоа следува Тетово со 605. Додека во Пробиштип има слободно работно место само за еден работник. Во земјава реалниот и државниот сектор има потреба од вработување на 9.682 лица од речиси сите струки и степени и на образование.

Извор: Независен.мк

Обид за атентат врз поранешниот американски претседател Трамп

0

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп околу пет минути откако го почна говорот на вчерашниот предизборниот митинг во Батлер, Пенсилванија, се слушнаа неколку истрели, а тој го држеше десното уво кога агентите на Тајната служба се упатија кон бината и го легнаа под бината, штитејќи го со своите тела.

Агентите на Тајната служба го одведоа Трамп на сигурно, а на неговото десно уво беа видливи траги од крв.

Трамп подоцна изјави дека куршум го погодил во горниот дел десното уво

Пукањето врз Трамп ќе се истражува како обид за атентат врз поранешен претседател.

Медиумите објавија различни информации за бројот на жртви и за позицијата од каде е пукано врз поранешниот претседател на САД.

Еј-би-си њуз (ABC News) јави дека најверојатно врз Трамп е пукано со снајпер, од висока зграда во близина. Првично беше објавено дека напаѓачот со снајперски оган бил убиен од тим на Тајната служба.

Подоцна, Еј-би-си њуз јави дека напаѓачот истрелал дури осум куршуми од пушка АР 15, од кров на зграда во близина каде што се одржуваше митингот, но оддалечена од 200 до 300 метри (50 стопи).

Британскиот Би-би-си (BBC) објави изјава на очевидец, кој тврди дека видел човек со пушка како се качува на кровот на зградата и оти веднаш ја известил полицијата.

Забележавме како еден човек се качува на кровот на зградата оддалечена од нас околу 50 стопи. Имаше пушка, јасно го видовме него и пушката. Помислив зошто Трамп сè уште зборува, зошто не е тргнат од бината? Следно што слушнав е пет истрели, изјави очевидецот Грег за Би-би-си.

Медиумите објавија различни податоци за бројот на жртвите, иако сите се согласуваат дека напаѓачот е убиен од Тајната служба. Си-ен-ен (CNN) јави дека загинале најмалку две лица кои присуствувале на митингот, а еден е потешко повреден.

Според Асошијетед прес (Associated Press) напаѓачот, кој беше убиен од американската Тајна служба, не би учесник на митингот.

Исто така медиумите различно јавија за повредата на Трамп. Според тврдењата на поранешниот американски претседател, куршумот го погодил во десното уво, но според известувачите од митингот, куршум погодил стаклена чаша со вода, а Трамп е повреден од искршеното стакло.

Извор: Рацин.мк

На крајот на 75. Самит во Вашингтон, НАТО го одобри договорот за долгорочна воена поддршка за Украина

0

На крајот на 75. Самит на НАТО во Вашингтон беше усвоен Украинскиот договор со кој беше дополнета заедничката декларација на Г7 договорена на претходниот самит на Северноатлантската алијанса во Вилнус, соопшти прес-службата на претседателскиот кабинет, пренесува Укринформ.

„75. Самит на НАТО во Вашингтон заврши со одобрување на украинскиот договор. Овој документ служи како дополнување на Заедничката декларација на Г7 договорена пред една година на претходниот Самит на НАТО во Вилнус. Севкупно, претходно беше приклучено 32 корисници, од кои сите беа денес, затворено и 23 лидери на земјите со кои Украина потпишаа билатерални безбедносни договори“, се вели во соопштението.

Документот е отворен за потпишување од други земји и содржи долгорочна воена и одбранбена поддршка, развој на идни одбранбени сили на Украина и механизам за итни консултации меѓу партнерите во случај на ескалација на тековната војна или можна идна агресија.

„Украинскиот договор ги издигнува нашите односи на ново ниво. Тоа е значајно постигнување за Украина и сите нас“, се додава.

Како што објави Укринформ, Киjив потпишува безбедносни договори за партнерство како дел од декларацијата за поддршка на Украина на Г7 од 12 јули 2023 година. Вкупно, претходно се потпишани 23 такви билатерални документи: со Обединетото Кралство, Германија, Франција, Данска, Канада, Италија, Холандија, Финска, Латвија, Шпанија, Белгија, Португалија, Шведска, Исланд, Норвешка, Америка, САД, ЕУ, Естонија, Литванија, Полска, Луксембург и Германија.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа.мк

МВР: Лажна кампања на платформи за тргување со крипто валути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

0

Секторот за Компјутерски криминал алармира за зачестена појава каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку нивните приватни е-маил адреси таргетираат македонски корисници и испраќаат линкови до веб страни и сервиси преку која се ветува лесна заработка со тргување на лажни берзи за криптовалути.

Кампањата започнува со објави на Фејсбук и Инстаграм кои се прикажани како информации од познати македонски портали, соопшти МВР.

Во објавите, како што велат од МВР, се наведува дека се „избришани интервјуа затоа што централната банка не сака да ја знаете оваа тајна“ и спомнуваат познати личности од нашата држава, дури и објавуваат фотографии од истите со цел поголема легитимност на објавата, каде што е наведено дека може да се стекнете со значителни парични средства со тргување на крипто валути, а сè што треба да направите е да се посети дадениот УРЛ линк.

-УРЛ линкот односно врската води до веб-локација која претставува платформа за тргување со крипто валути, но нема официјални детали за регистрација на компанија, нема информации за јурисдикцијата или нешто што покажува како да се поврзете со правното лице на кое ќе му ги доверите парите.

Регистрацијата е тривијална, не е потребна лозинка. Влегувате веднаш и од вас се бара да префрлите пари односно да купите криптовалути. Тие се законски покриени бидејќи на нивната страница имаат оградување дека го прифаќате ризикот од губење средства при тргување. Не постои начин да се знае дали ова е вистинска платформа за тргување, но сите показатели укажуваат на многу сомнителна операција, истакнуваат од МВР.

Моментално оваа кампања, како што се посочува во соопштението, е доста распространета на социјалните мрежи Facebook и Instagram ширум Европа и се прилагодува по земја, односно се користат имиња на познати личности за поголема легитимност на истата.

Од МВР велат дека постојат стотици лажни сајтови, лажни објави кои тврдат дека се платформи за тргување со крипто валути.

-Почетната објава има форма на имитирање на порталот Кајгана (официјален сајт https://kajgana.com/), на линк кој води до страница на страницата minishouts.com. Објавата тврди дека е „избришано“ интервју во кое се тврди дека ја знае тајната за заработка со крипто тргување. Страницата има еден куп наводни сведоштва, односно коментари на објавите од ботови кои објавуваат дека заработиле многу пари користејќи ја платофмата, и има дури и слика од банка што покажува дека сето ова е точно и сите заработуваат многу пари, но сликата на изводот од банката е лоша изработка и го носи логото на Централна банка (Централната банка не издава изводи од банка на физички лица), се наведува во соопштението.

Оваа страница, како што велат од МВР, има еден куп фотографии од познати личности во Република Северна Македонија, кои наводно заработуваат многу пари од тргување. Исто така, ве поканува да се регистрирате.

-Страницата овозможува регистрација со случајни податоци, нема никаква верификација ниту лозинка додека легитимните платформи за тргување сè уште се бара да извршат процес „Запознајте го вашиот клиент“ (KYC) – што е наложено од финансиските системи за да идентификуваат потенцијално перење пари, стои во соопштението.

Секторот за компјутерски криминал апелира граѓаните и правните субјекти да не отвараат сомнителни линкови и прикачени документи во прилог на пораки што не доаѓаат од верификувани и за нив познати испраќачи, да не наседнуваат на измами од ваков тип и правните субјекти да превземат соодветни мерки за заштита на нивните компјутерски системи од потенцијален малициозен софтвер согласно нивните интерни процедури за сајбер безбедност.

Извор: ЦивилМедиа.мк

(ИЗБОР) Албански медиуми: Молотови коктели и барање оставка од Рама на синоќешните протести на албанската опозиција; Косово за првпат вклучено на самит на НАТО

0

Во Тирана синоќа се одржаа најавените протести на опозицијата. Протестите се одвиваа пред Владата на Република Албанија.

Неколку волеи од молотови бомби кон седиштето на Советот на министри, упорното барање за смена на премиерот Еди Рама и создавање техничка влада која ќе ја води земјата кон избори и последователните тензии пред градското собрание на Тирана ги одбележаа протестите, јавуваат албанските медиуми.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на покана на американскиот претседател Џо Бајден ја претставуваше земјата на завршниот настан на Самитот на НАТО во Вашингтон.

Османи го оцени учеството таму  од посебно значење за државата Косово.

„Првпат во историјата Косово е вклучено на Самит на Алијансата надеж и за тоа лично сум им благодарен на претседателот Бајден и на САД“, нагласи Османи, пренесоа косовските медиуми.

Во продолжение се поместени содржините од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

АЛБАНИЈА

ВОА: Тирана, протест на опозицијата, со молотови коктели кон седиштето на Владата

Неколку волеи од молотови бомби кон седиштето на Советот на министри, упорното барање за смена на премиерот Еди Рама и создавање техничка влада која ќе ја води земјата кон избори и последователните тензии пред градското собрание на Тирана го одбележа протестот организиран од опозицијата во четвртокот вечерта.

Демократскиот претседател Сали Бериша последен им се обрати на неколку илјади демонстранти кои се собраа на главниот булевар. Тој зборуваше преку видео-врска од куќата во која е приведен од декември минатата година, откако се спротивстави на мерката „обврска за јавување“ што ја нареди Специјалниот суд, како дел од истрагата за приватизацијата на поранешниот клуб Партизани во главниот град, во времето кога тој ја водеше државата како премиер.

На почетокот на говорот на  Бериша, од големите екрани поставени на подиумот на булеварот кон зградата на Владата почнаа да се фрлаат молотови коктели. Бучавата од нивните експлозии, заедно со пламенот и чадот, за неколку моменти станаа позадина на говорот на лидерот на опозицијата, пренесе Гласот на Америка.

Лапси – ОЕЦД: Албанија со влошена состојба  на 28% од развојните цели за 2030 година

Албанија постигна умерен напредок кон постигнување на целите за одржлив развој од Агендата 2030 година за време на периодот на евалуација во 2023 година, направен од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

Познатата меѓународна организација детално ги анализираше случувањата во Албанија во последната публикација, каде што истакна дека земјата има одреден напредок во 30,9% од показателите, додека перформансите се влошени кај 27,9% од показателите од групата 17 главни глобални цели кои мора да се реализираат до 2030 година, пренесе Лапси.

КОСОВО

Панорама: Османи меѓу светските лидери: Косово за првпат  вклучено на самит на НАТО

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на покана на американскиот претседател Џо Бајден ја претставуваше земјата на завршниот настан на Самитот на НАТО во Вашингтон.

Османи го оцени учеството таму  од посебно значење за државата Косово.

„Првпат во историјата Косово е вклучено на Самит на Алијансата надеж и за тоа лично сум им благодарен на претседателот Бајден и на САД“, нагласи Османи, пренесува Панорама.

РЕЛ: Дали Русија се обидува да го дестабилизира Косово преку Србија?

Заканата од можна ескалација на северот на Косово е „голема и реална“, оценува Ивана Страднер,  истражувачка  во Фондацијата за одбрана на демократиите, со седиште во Вашингтон.

Таа за Радио Слободна Европа вели дека тоа е затоа што Русија – која не ја признава независноста на Косово – се обидува да го оттргне вниманието од војната во Украина, каде, според неа, не се претставува добро.

За ова, според Страднер, Русија бара „ранливи точки на Запад, а најранлива точка во моментов во Европа е Балканот: Босна и Херцеговина и Косово“.

Токму северот на Косово и заканите за отцепување на дел од Босна, САД ги опишаа како главни безбедносни ризици во регионот, каде што треба да се исклучи можноста за употреба на сила за решавање на прашањата.

КОЛУМНА

Јава Њуз: „Дрвјата имаат корени, луѓето имаат нозе“

„Историјата на Албанците е приказна тесно поврзана со континуираното движење на сопствениот народ и другите раселувања, а официјалните податоци од Пописот 2024 нè соочија со намалување на населението во навистина вознемирувачка мера.

Албанците кои живеат во странство стануваат речиси еднакви по број со оние што живеат во земјата: околу 2,4 милиони луѓе живеат во Албанија, наспроти 2,2 милиони очи во странство. Економијата беше таа што пред години ги даваше првите знаци на недостиг на работна сила, но функционерите тоа го земаа здраво за готово.

Од 2011 до 2021 година, 214.000 луѓе ја напуштиле земјата, според мерењата добиени од методологијата за нето имиграција на INSTAT, но во 2022 година, феноменот стана поагресивен, бидејќи бизнисите во трговскиот сектор открија дека има моментален пад на потрошувачката, додека сите секторите, вклучително и јавниот, беа во вонредна состојба за вработените.“, пишува албанскиот Автор, Бен Андони во колумната „Дрвјата имаат корени, луѓето имаат нозе“, објавена во дневникот Јава Њуз.

Подготви: Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа.мк

ВИСТИНОМЕР: Амбасадорката Агелер не изјави дека Преспанскиот и Договорот со Бугарија треба да се поништат

0

Американската амбасадорка Анџела Агелер никаде нема изјавено дека договорите од Преспа и со Бугарија треба да се поништат. Таа тоа уште помалку го има сторено во интервјуто за Радио Слободна Европа од каде што потекнува фотографијата во објавата. Интервјуто на американската амбасадорка е достапно на Интернет и секој може да го погледне. Со оглед на сето ова, објавата ја оценуваме како погрешна, односно невистинита

 

Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбукво која се споделува фотографија од амбасадорката на САД во земјава, Анџела Агелер и во склоп на фотографијата пишува:

Договорот од Преспа како и бугарскиот, треба да се поништи!

Фотографијата е извадок од видео материјал од интервју на Агелер за Радио Слободна Европа, а во моментот на правење на фотографијата, на кајронот долу е испишан превод од она кое таа го говори: „Оваа влада е на власт само четврти ден, ако сум во право, и колку што знам тоа се тековни разговори…“.

Во горниот лев агол се гледа мал дел од логото на Радио Слободна Европа. Во описот на објавата, стои:

Најново… Први јули 2024 година.

На таков начин се дезинформира дека ова била некаква изјава што Агелер наводно ја дала во интервју на први јули, што не е точно.

Фотографијата од објавата во оригиналното видео интервју може да се види на 12 минута и 2 секунда, во делот од интервјуто, каде Агелер зборува за тоа дека на Северна Македонија очајно ѝ требаат опции за чиста енергија и го коментира проектот за чиста енергија. Во тој дел од интервјуто таа не зборува за Преспанскиот договор или договорот со Бугарија.

Наспроти изнесеното во објавата, амбасадорката на САД нема дадено изјава ниту за Радио Слободна Европа ниту за било кој друг медиум во кој вели дека договорот од Преспа како и бугарскиот договор треба да се поништат. Тоа е невистина.

Оригиналното интервју објавено на сајтот на РСЕ е од 30 јуни 2024 година.

 

 

На видео материјалот објавен на страницата на РСЕ, на 3 минута и 15 секунда до 5 минута амбасадорката Агелер запрашана дали е во согласност со договорот од Преспа премиерот Христјан Мицкоски да го користи уставното име надвор во државата, а не и внатре во државата, вели:

Да бидам многу јасна. Договорот од Преспа беше апсолутно историски за државата. Знам дека беше исклучително тешко за многу луѓе во државата да прифатат промена на името. Но тоа беше меѓународен договор со кој тогашната влада и многу во меѓународната заедница се согласија. Ние секако бевме дел од тој процес и аплаудиравме. Тоа е нешто што ѝ помогна на Северна Македонија да влезе во НАТО и доби многу можности за да напредува во Европската Унија. Бевме многу задоволни што новиот премиер и неговите министри кажаа „Северна“ во заклетвата. Тоа е од клучна важност и е фундаментален дел од Договорот. Сега многу внимателно ќе следиме како се почитува. Но како што веќе кажав и кажавме дека со почитувањето на Договорот од Преспа, што е клучно, секако има начин, и приоритетот за нас во Скопје во Американската амбасада и за Вашингтон е да се премине на многу од тие важни приоритети за кои треба да се зборува во оваа земја. Чувствувам дека има одредено количество на одвлекување на вниманието и собирање поени од тоа кој и што и кога кажал. Но важно е да се почитуваат меѓународните договори, за кои премиерот кажа дека ќе го стори и да одиме напред и да ги имаме многу важните разговори.

Потоа таа објаснува дека во Вашингтон на самитот на НАТО каде ќе се одбележи 75-годишнината од НАТО ќе биде присутен Мицкоски и неговите клучни министри, кажува дека С. Македонија е силен сојузник во НАТО и дека сакаат разговорите да бидат за Украина, за развојот на алијансата и за мирот во Европа.

На 7.30-7.45 мин. од интервјуто прашањето е дали САД поттикнуваат нов дијалог меѓу Бугарија и С. Македонија.

Амбасадорката одговара:

Тие договори се направени. Нема одново преговарање на Преспа, нема одново преговарање за напредокот кон ЕУ. Тоа е многу јасно.

Поради сите горенаведени факти објавата што ја рецензираме ја оценуваме како невистина. Амбасадорката на САД Анџела Агелер нема изјавено дека бугарскиот договор и договорот од Преспа треба да се раскинат, туку напротив.

Извор: Вистиномер.мк

„Како е? Викај ура“: Започна 23. СИНЕДЕЈС со музика, оро и атрактивни филмови

Со проекција на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд”, во режија на Андреас Јонсен, во продукција на МКЦ, Rosforth и Rumraket, а потоа и со концерт на „Ефтеркланг: Македониум бенд”, синоќа беше отворено 23. издание на фестивалот СИНЕДЕЈС.

Паркот пред МКЦ беше преполн, премиерата распродадена за Фестивалот на европски филм. Годинашното фестивалско издание под слоганот „Како е? Викај ура“ ќе трае до 17 јули во паркот зад Младинскиот културен центар, киното Фросина и летното кино во Кинотека.

Музичкиот документарен филм кој се снимаше во текот на април 2023 претставува музичко патешествие на групата Ефтеркланг во потрага по македонски музичари, со цел составување на голем ансамбл и нивен заеднички перформанс пред споменикот „Македониум” во чест на симболот на архитектонскиот споменик за слобода и независност.

Музичарите ќе ги најдат на оглас – пејачката Дина Јашари, пијанистката и поетеса Ива Дамјановски која свири на тамарин вокс, тапанарката Мартина Баракоска, гитаристот Јане Трајковски, Женскиот младински хор при МКЦ, музичарот на народни инструменти Стефче Стојковски и скулпторот и музичар Дејан Спасовиќ, а сè во организација на продуцентот од МКЦ Владица Младеновски-Грга.

„Беше просто неверојатно искуство, да твориш со тотални странци, а на крајот да се чувствуваш како да сте најблиски пријатели. Мислам дека секој треба да направи такво нешто бар еднаш во животот“, рече на концертот пејачот Каспер Клаусен.

А режисерот, данскиот документарист Јонсен додаде: „Ние сите сега сме семејство Македониум“.

Фестивалот неколку години е член на ФИАПФ, со кое е позиционирано на светската мапа на филмски фестивали.

Маргарита Арсова

„Се трудиме да го одржиме фестивалот со програма и гости на високо ниво. Единствениот проблем е она што, за да растеш, ти треба домашна поддршка. Ние целиме вон нашите национални рамки, така што и секој залак помалку, за нас значи и мал пораз. Оваа година, работите не се во целосна кондиција, токму поради драстичното намалување на буџетот, но успеавме повторно да донесеме атрактивна програма и гости. Сме виделе и далеку поубави времиња, кога имавме и надеж. Сега, се е сведено, ни се чини и генерално во државата, во модус на преживување.  Но не се жалиме, тука сме да работиме и да туркаме напред, по секоја цена. Ќе имаме прекрасна Гала програма, прекрасни долгометражни и кратки филмови, прекрасни гости кои се љубопитни и желни да го доживеат фестивалот, така што ќе се потрудиме како и секогаш да оставиме импресивен впечаток“, вели Маргарита Арсова, програмски координатор на СИНЕДЕЈС

Синедејс денеска продолжува со проекции во паркот МКЦ, каде ќе играат „Добрите момци одат во рајот“ на романскиот автор Раду Поткоава (од 20.55ч) и „Палас“на Роман Полански (22.30). Во киното Фросина играат „Највредниот товар“ на Мишел Хазанавициус (19.30) и „Екскурзија“ (22.30), дебито на босанската режисерка Уна Гуњак.

Во летното кино на Кинотеката од 21.30 е „Семето на светата смоква“ на иранскиот режисер Мохамад Расулоф. Филмот доби специјална награда годинава во Кан, каде Расулоф дојде откако пребега од Иран во Европа по пресудата за казна од осум години затвор за снимање филмови и за потпишување изјави.

И годинава, натпреварувачката програма на CINEDAYS е селекција на Бернд Будер. Во фестивалската програма ќе видиме светски и македонски филмови и копродукции што „гравитираат“ во Официјална селекција, Гала програма, SEE програма, МК Shorts (кратки филмови), Ретроспектива на филмови посветена на легендарниот југословенски режисер Вељко Булајиќ како и кратки филмови од култниот европски автор Вим Вендерс.

Во ГАЛА програмата, CINEDAYS директно од Кан кој се одржа кон крајот на мај, ги носи наградените остварувања на Кроненберг, Вуди Ален, филмот на Корали Фержо со Деми Мур во главна улога, најновиот филм на иранскиот легендарен режисер Расулоф, насловите на Оноре, Жанг Жи, Хазанавициус, Полански.

Во придружната програма и оваа година ќе се реализира меѓународниот проект LIVING MUSIC под водство на професорката Дарија Андовска во која студенти или тукушто дипломирани режисери и композитори од Европа работат заедно во резиденцијален проект за време на фестивалот и создаваат филмска музика која потем ќе ја изведат во живо.

Билетите за фестивалот CINEDAYS ќе бидат по цена од 250 денари на билетарниците на МКЦ и Кинотека како и на линкот за олајн продажба на билети на МКЦ, bileti.mkc.mk.

Извор: Рацин.мк

Грчкиот премиер Мицотакис го повтори предупредувањето до Северна Македонија

0

Грција уште еднаш ја предупреди Северна Македонија дека непочитувањето на договорот за името меѓу двете земји ќе го загрози патот на балканската држава кон членство во Европската унија.

Според грчкиот медиум Екатимерини, за време на прес-конференцијата на маргините на самитот на НАТО во Вашингтон, премиерот Киријакос Мицотакис се осврна на загриженоста на грчките новинари за однесувањето на премиерот на Северна Македонија и други високи функционери. Овие функционери избегнаа да го користат уставното име на земјата, нарекувајќи го едноставно како „Македонија“, прекршувајќи го Договорот од Преспа од 2018 година.

„Договорите мора да се почитуваат; Ова е нешто што го нагласив вчера на пленарната седница на НАТО. Верувам дека сите наши сојузници го разбираат ова. Сакаме Северна Македонија да преземе чекори кон европската интеграција, но ова бара почитување на меѓународното право и договорите што земјата ги потпиша, очигледно… Верувам дека, на еден или друг начин, раководството на Скопје ќе го разбере ова“, рече Мицотакис.

„Во секој случај, Грција во овој момент нема да го открие [дипломатското] оружје што го има на располагање за да одговори на секое потенцијално инсистирање на раководството на соседната земја на оваа тактика“, додаде тој.

Подготви: М. Д.

Извор: ЦивилМедиа.мк

Рамноправноста не е „перцепција“, туку потреба!

0

Пишува: Војо МАНЕВСКИ

Притисна жештината, нѐ собра под климите или некаде каде сонцето и посилно свети и топли, ама за да се разлади душата таквата состојба ја нарекуваме одмор покрај вода. Да, да, мирисот на морето донесува свежина и полесно се поднесуваат високите температури, иако никогаш не разбрав како 40 степени топлат таму помалку. Сѐ било во перцепцијата за околината и состојбата. Е од таа перцепција тргнувам кога се обидувам да ја опишам состојбата во мојата татковина, која не само во лето, туку и во другите годишни времиња сѐ повеќе се празни. Летото нѝ дава можност да се сретнеме со нашите роднини или сограѓани што среќата или таа фамозна перцепција ја побарале некаде по белиот свет. Се наслушав на разни приказни за убавината на живеењето таму, на системот кој функционира, на редот кој постои и на предвидливоста на иднината. Некој вака, некој онака тоа го раскажува, но сѐ некако се сведува на ови три перцепции.

Разговарам со нив и донесувам лаички заклучоци за нивната одлука да се преселат во тој свет. Многу често велат дека висината на платата и не е одлучувачка зошто и таму без напорна работа нема многу да преостане на крајот на месецот. И таму сѐ е на кредит и на одложено плаќање, но голема е извесноста дека со тоа задолжување ќе излезеш на крај, а за некаков просечен живот секогаш останува. Тоа „просечен“ живот како критериум го носат одовде уплашени дека нема да го врзат месецот до следната плата. Секако предност им е што не се интересираат, а уште помалку занимаваат со општествените актуелности и навивачките страсти поврзани со партиите како што е овде. Ова сериозно им го одржува менталното здравје, иако по социјалните мрежи некако надмоќно го излеваат својот патриотизам. Нека, си велам, тоа е така од памтивек. Таму им е филмот, а журналот им е овде, а журналот сепак е само пропаганда или евтина реклама.

И што има овде паметно се прашувате? Па ништо, посебно освен мојот скромен заклучок дека во друга средина ни заминуваат младите поради недостаток на РАМНОПРАВНОСТ. И тоа не некаква филозофска категорија, туку како основен предуслов за добро функционирање на секоја човечка заедница. Изгубена е перцепцијата за рамноправност пред законот и државните органи. Еднаквоста е невозможна меѓу природно различни единки, но затоа и постои државата да ги стави во правна еднаквост. Колку повеќе таа состојба се практикува, толку граѓаните имаат поголемо чувство на припадност кон државната заедница, толку повеќе таа држава е стабилна и перспективна.

Знам дека социолозите имаат разни модели на оценување на состојбите, а јас ќе потсетам дека и постарите генерации знаеја дека не се потполно рамноправни со номенклатурата во државата, ама чувството дека сепак некаде можат да побараат заштита им ја одржуваше перцепцијата за рамноправност.

Како и многу други социолошки процеси и чувството за рамноправност од тој систем и приказните за неговата функционалност ја пренесувавме на нашите деца. Дали беше токму така и веќе не е важно. Распространетоста на ваквите уверувања е евидентна на секој собир каде мислења разменуваат неколку различни генерации. Како одминува времето во непроменување на сегашните состојби кои генерираат нерамноправност, таквото мислење е сѐ поголемо. Сите имаме чувство дека сме оставени од државните органи сами да се снаоѓаме, барајќи разни семејни, роднокрајни, пријателски и што е погубно за заедницата – партиски врски. Се убедивме дека само така сѐ околу нас функционира и тоа е нашиот начин на живот. Токму тоа новата генерација која има стотина прозорци преку современите технологии, не сака да го прифати како начин на живот и перспектива. Затоа бараат место под сонцето или облаците некаде по светот. Таму тоа чувство за претпоставена рамноправност однапред им е вкалкулирано и не им прави „перцепција на безизлезност“.

Обична логична операција на дедукција вели дека оние што останавме овде се согласуваме на овој начин на живот и таква „перцепција“ за него.

За крај на овој текст. Топло е и не сакам да ве заморувам со читање. Во Јапонија кога се случи несреќата со атомската централа како доброволци се јавија лица кои имаа повеќе од 65 години. ДОБРОВОЛНО се изложуваа на радијацијата за иднината на нивните поколенија. Ние не сме Јапонци, ама генерацијата која го измина најголемиот дел од патот може ли да помогне на идните генерации? Одговорот е кај секој од нас, а за почеток да предложам, почитувани исписници, да почнеме да си кажуваме добро утро кога се разминуваме, да климнеме глава и на непознат! Ајде да размислиме што оставаме зад нас! Ако добро размислиме тоа и не е малку. Да размислиме барем во текот на интервалите кога преку интернет ги поздравуваме оние што бараат други „перцепции“! Одговорноста веќе е тема за која треба да разговараме. Кога преку гласање им ја одредуваме сегашноста, одговорни ли сме за барем дел од иднината? Додека се криеме од жестинава да размислиме на тие теми за да имаат потомците за што да размислуваат.

Извор: ЦивилМедиа.мк