Home / Топ вести

Топ вести

Царовска: Муртино ја доби првата детска градинка!

„Село Муртино-Струмица ја доби првата детска градинка!“, обави на својата фејсбук страница министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Царовска укажа дека годинава во струмичкиот регион се отвораат две нови градинки, а за идната година е планирана инвестиција во уште три. Село Муртино-Струмица ја доби првата детска градинка! 🏡Навистина …

Read More »

Заев од Струмица: Успеавме да се обединиме во концептот на „Едно општество за сите“

Заедно ќе продолжиме да ги утврдиме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно нема да дозволиме да бидеме наивни никој од нас да отвораме повторно некои работи кои би можеле да не поделат, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со ставот на …

Read More »

Заев: Повикани сме да се обединиме и да ги надминеме предизвиците трпеливо и мудро

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Во продолжение на ова соопштение, ви го пренесуваме обраќањето во целост: Во мое лично име и во името на …

Read More »