Home / Македонија

Македонија

Царовска: Муртино ја доби првата детска градинка!

„Село Муртино-Струмица ја доби првата детска градинка!“, обави на својата фејсбук страница министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Царовска укажа дека годинава во струмичкиот регион се отвораат две нови градинки, а за идната година е планирана инвестиција во уште три. Село Муртино-Струмица ја доби првата детска градинка! 🏡Навистина …

Read More »

Заев од Струмица: Успеавме да се обединиме во концептот на „Едно општество за сите“

Заедно ќе продолжиме да ги утврдиме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно нема да дозволиме да бидеме наивни никој од нас да отвораме повторно некои работи кои би можеле да не поделат, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со ставот на …

Read More »

Заев: Повикани сме да се обединиме и да ги надминеме предизвиците трпеливо и мудро

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Во продолжение на ова соопштение, ви го пренесуваме обраќањето во целост: Во мое лично име и во името на …

Read More »

Мицкоски: Заев и СДСМ ќе паднат силно, а ВМРО-ДПМНЕ и народот ќе победат, затоа што само така победува Македонија

 Интегрален текст од обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Добар ден Прилеп, Добар ден победнички Прилеп, Почитувани членови на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани членови на тимот на стратешки соработници на претседателот на ВМРО ДПМНЕ , Почитувани членови на секогаш верните Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Унијата на …

Read More »

Честитка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Честитка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба Дозволете во мое лично име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ, на граѓаните на Република Македонија да им го честитам празникот 23-ти Октомври- Денот на македонската револуционерна борба. Таа борба која ја …

Read More »

Премиерот Заев: Голема е разликата меѓу овој повик за вонредни избори и оние што во серија ги правеше Груевски, ние тоа го правиме по редица успеси и одговорно бараме мандат за да продолжиме по исправниот пат

Голема е разликата меѓу повикот за вонредни избори кои ги иницирав во оваа 2019 година и серијата вонредни избори што ги иницираше Груевски од 2008 до 2014 година. Со почетокот на идната година ние влегуваме во четвртата година од нашиот мандат, а Груевски тоа го направи уште во втората година, …

Read More »

Делегација на Владата на Република Северна Македонија положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев по повод државниот празник „23 октомври – Ден на македонската револуционерна борба“

Делегацијата на Владата на Република Северна Македонија што ја предводеше заменик-министерот за култура, Владимир Лазовски, придружуван од Стојанче Ангелов, национален координатор за прашања поврзани со здружението на бранители, денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод државниот празник „23 октомври – Ден …

Read More »

СДСМ: На 12 април граѓаните ќе одлучат дали ќе продолжиме да ги градиме европските вредности

Одговор на новинарско прашање, Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ П: Г-ѓа Шекеринска, колку е реална шансата, како што вели Премиерот Заев дека Италија може да лобира, т.е да ја разубедат Франција за почеток, т.е да се предомисли Франција во врска со почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, дали …

Read More »